Menu

Jihlava zve na oslavy 111 let MHD

Vůz 21 Tr se také bude oslav účastnit. (foto: Marek Juránek)
Vůz 21 Tr se také bude oslav účastnit. (foto: Marek Juránek)
Stáhnout PDF
Autobusy Ostatní Trolejbusy
29. 08. 2020 22:04
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Velké oslavy připravuje na dny 19. a 20. 9. 2020 Dopravní podnik města Jihlavy při příležitosti 111. výročí svého založení. Akce, na kterou zve dopravní podnik spolu s městem, bude zároveň spadat do Evropského týdne mobility.

Každou chvíli jízda

Na jízduchtivé návštěvníky čeká po oba víkendové dny nejen celá jihlavská MHD zdarma, ale hlavně 10 historických vozidel, 5 autobusů a 5 trolejbusů, se kterými se bude možno svézt na třech zvláštních autobusových a čtyřech zvláštních trolejbusových linkách. Kromě toho bude díky právě probíhajícímu příchodu parciálních trolejbusů zavedena zvláštní linka HaF, která povede z náměstí do městského útulku a na které se cestující setkají právě s těmito bateriovými vozy. 

Nebude chybět ani vůz typu 7 Tr. (foto: Marek Juránek)

Z obou víkendových dnů bude co do obsahu bohatější sobota, kdy bude probíhat na Masarykově náměstí zvláštní „Dopravácký program“, mj. s účastí některých dalších vozidel (vozovna nebude otevřena), a zároveň dojde přesně v poledne ke slavnostnímu zprovoznění prodloužené linky C, na které budou poprvé jihlavské parciální trolejbusy komerčně využity. Kromě toho odstartuje v 16:30 na hlavním náměstí velkolepý konvoj historických vozidel, který se projede po zatím tajemstvím zahalené trase k hlavnímu nádraží a zpět. 

Jihlava nicméně nechtěla, aby její sobotní návštěvníci s příchodem večera zmizeli, a tak připravila zvláštní noční jízdu, která odstartuje ve 22 hodin. V mezičase tedy bude možné například navštívit některý z místních stravovacích podniků a dosyta se najíst. Nedělního dne si pak budou moci ti, kteří něco v sobotu nestihli, v klidu vše „dojezdit“, případně navštívit některé z místních turistických atrakcí, ať už třeba čím dál více populárnější ZOO, nebo místní podzemí. 

Dopravní podnik města Jihlavy již před pár dny na svém webu odhalil většinu připravovaného programu, který průběžně doplňuje, některé detaily ovšem nechává „pod pokličkou“. Není tak ještě například zcela jasné, jaké kulturní vložky budou na návštěvníky oslav přichystány, a velkou záhadou zůstává avizované překvapení v Benešově ulici. 

Připomeňme, že Jihlava jako jedno z málo českých měst už dala sbohem naftovým autobusům v pravidelném provozu. Stalo se tak letos a právě i v tomto duchu by se měly zářijové oslavy místní MHD, která bude do dalších let bude sázet především na trolejbusy, nést. Věřme, že zaváděná koronavirová opatření řečené plány nezhatí a všichni zájemci o tuto akci budou dostatečně uspokojeni. 

Podobné články