Menu

GW BUS zařadil první česká 13m Intercity LE od MANu

Autobuy MAN Lion’s Intercity LE pro GW BUS v areálu českého MANu v Čestlicích. (foto: MAN Truck & Bus)
Autobuy MAN Lion’s Intercity LE pro GW BUS v areálu českého MANu v Čestlicích. (foto: MAN Truck & Bus)
Stáhnout PDF
Autobusy
01. 05. 2024 18:37
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Dopravce GW BUS a. s. mající těžiště své působnosti na jihu Čech pořídil v průběhu dubna flotilu nových autobusů, mezi nimiž je pět vozů reprezentantem modelu MAN Lion’s Intercity LE z produkce MAN Truck & Bus. Trojice vozů odpovídá 12m verzi, dva vozy jsou však v prodloužené variantě 13,1 m, která se tak v Česku objevuje vůbec poprvé.

Připomeňme, že MAN přišel s modelem Lion’s Intercity LE na trh v roce 2021, přičemž částečně nízkopodlažní vůz přejímal do značné míry designové křivky dříve představené nové generace městského (100% nízkopodlažního) vozu. Zatímco produkce autobusů verze „low floor“ probíhá v polských Starachowicích, částečně nízkopodlažní vozy „low entry“ se do Evropy dovážejí z Turecka. Kromě linkové modifikace nabízí MAN od roku 2022 i městské provedení lišící se vnitřní konfigurací.

Pohon zajišťuje dieselový motor o výkonu 265 kW. (foto: MAN Truck & Bus)

Do České republiky si našly cestu první Intercity LE na počátku roku 2023. Již tehdy byl mezi dopravci, kteří po autobuse se lvem ve znaku sáhli, i GW BUS, který si pořídil dva vozy o délce 12 m. Dosud největší flotilu u nás pak provozuje BDS-BUS na jihu Moravy, který postupně v průběhu roku 2023 zařadil devět vozů, zajímavé jsou poté autobusy ve službách ČSAD Tišnov, které jsou vybaveny i mild-hybridním modulem (6 ks). Od počátku roku 2023 do konce dubna 2024 bylo dopravcům v ČR předáno 26 autobusů MAN Lion’s Intercity LE, v čemž je započítána i aktuální pětikusová dodávka pro GW BUS.

Ten pro provozní oblast Trhové Sviny (leží v okrese České Budějovice) objednal tři autobusy o délce 12 m a dva o délce 13 m, resp. přesněji 13,1 m. S ohledem na to, že jde v ČR o první nákup těchto vozů, doplníme si k nim několik údajů. GW BUS autobusy pořídil v konfiguraci pro 75 cestujících, z toho 24 stojících. Ve výčtu 51 sedadel jsou započítána i dvě sedadla sklopná v prostoru pro invalidní vozík, resp. dětský kočárek. Vozidla jsou vybavena vnějšími informačními panely BUSE a vnitřním LCD panelem téhož výrobce, disponují šesti zdvojenými USB nabíjecími porty a Wi-Fi routerem. Z opčních prvků lze jmenovat vnější osvětlení dveří či úložnou schránu za zadní nápravou. Pohon zajišťuje motor D 1556 LOH16 o objemu 9 litrů a výkonu 265 kW z vlastní produkce, který je spřažen s automatickou šestistupňovou převodovkou ZF EcoLife 2. Shodným pohonným řetězcem disponují také 12metrové vozy, jež se tak liší od vozů z roku 2023, které pohání slabší motory disponující výkonem 243 kW.

Pohled do interiéru vozu MAN Lion’s Intercity LE o délce 13,1 m. (foto: MAN Truck & Bus)

Podobné články