Menu

General zahájil v Kursku zkoušky s cestujícími

General v Moskvě dne 29. září 2023. (foto: Dmitrij Maksimov)
General v Moskvě dne 29. září 2023. (foto: Dmitrij Maksimov)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
26. 12. 2023 16:51
Vít Hinčica
2 minuty čtení

Parciální trolejbus PKTS-62181 „General“, označovaný oficiálně jako elektrobus, dorazil dne 17. 12. 2023 do Kursku, kde s ním místní dopravce Kurskelektrotrans téměř vzápětí zahájil jízdní zkoušky. Dne 20. 12. 2023 vyrazil tento elektrobus na dalekou cestu do západně ležícího města Kurčatov a pak zpět, přičemž dle výrobce urazil na bateriový chod a při zapnutém topení a osvětlení vzdálenost 80 km, když na konci této náročné cesty zbývalo bateriím ještě 49 % jejich kapacity. V dalších dnech byl a ještě bude General nasazován na různé městské linky s cestujícími. 

General dorazil dne 20. 12. 2023 až do města Kurčatov. (foto: PK Transportnyje Sistěmy)

Poprvé byl elektrobus General představen svým výrobcem, podnikem PK Transportnyje Sistěmy, loni na konci podzimu na mezinárodní výstavě BW Expo 2022 v hale Krokus Expo ve městě Krasnogorsk (sousedí s Moskvou) a vzbudil zde rozruch. Dle výrobce je totiž General schopen jízdy jako trolejbus, jako parciální trolejbus, jako elektrobus s ultrarychlým nabíjením a jako elektrobus s pomalým nabíjením (skrze 380V zásuvku umístěnou pod zadní kapotou). Ultrarychlé nabíjení se děje taktéž přes sběrače a je nutné využít dobíjecích stojanů vyvinutých výrobcem, které mají klasické natrolejovací stříšky. Tyto stojany tedy nejsou uzpůsobeny pro elektrobusy s příležitostným nabíjením vybavené jedním pantografem. Kapacita baterie u prototypového Generalu činí 150 kWh (s touto kapacitou by měl vůz dojet na baterie na jeden zátah až 100 km), přičemž minimální objednatelná kapacita baterií pro Generaly je 93 kWh. U parciálních trolejbusů Admiral od PK TS se kapacita baterií pohybuje v rozmezí od 60 do 100 kWh.

Trolejbus na výstavě BW Expo 2022. V pozadí lze vidět dobíjecí stanici pro ultrarychlé dobíjení. (foto: Sergej Lapin)

Střešní „tajemství“ na prototypu. Druhý vyrobený kus doznal v uspořádání jednotlivých komponent několika změn. (foto: tertiodecimo)

Kabina řidiče na druhém vyrobeném vozu. Ovládání směrových světel se děje pomocí tlačítek na levé straně volantu, dveře jsou ovládány tlačítky na pravé straně volantu. (foto: Dmitrij Maksimov)

Interiér prototypu. (foto: Maksim V. Fandjušin)

Interiér druhého vyrobeného vozu. (foto: Dmitrij Maksimov)

Interiér Generalu dodaného v tomto měsíci do Kursku. V dopravních diskusích zatím panuje neshoda v tom, zda se jedná o druhý nebo již třetí General. Každopádně jedno je jisté: zatímco prototyp měl v zadní části „díru“ v podobě chybějícího sedadla a nad ním průlez na střechu, další vůz (vozy) už měl(y) vzadu pět sedadel a průlez na střechu tam není. (foto: press-služba Pravitelstva Kurskoj oblasti)

Prototypové vozidlo se vzápětí stalo vášnivým cestovatelem, když v lednu 2023 zamířilo do Saratova, pak nějaký čas stálo bez užitku v jednom moskevském průmyslovém areálu, aby se nakonec v dubnu 2023 podívalo až do Minsku, kde prozkoumávalo tamní ulice. V květnu 2023 už bylo zpět v domovské zemi, když několik týdnů poznávalo Petrohrad a v červnu se pak jelo ohřát na výstavu do Soči. V červenci 2023 se pohybovalo zejména po rodném Engelsu a od srpna bylo k vidění v Čerepovci, odkud v říjnu 2023 zamířilo na zkoušky do Toljatti, kde se až do prosince 2023 pohybovalo pouze po areálu podniku Togliattiazot. Momentálně je prototyp odstaven. V roce 2023 byl vyroben druhý kus a ten se prozatím objevil pouze na zářijové výstavě ElektroTrans 2023 v Moskvě, přičemž se na několik málo hodin projížděl i po nezatrolejovaných ulicích hlavního města, a momentálně se vede debata o tom, zda je nyní uschován u výrobce či je na testech právě v Kursku. Soudě dle jiného čalounění by totiž vůz testovaný v Kursku mohl představovat v pořadí už třetí vyrobený General, avšak jeho závodní číslo 2 odpovídá závodnímu číslu vozu vystavovaného letos v září v Moskvě. 

Ještě jeden snímek z Moskvy. (foto: Dmitrij Maksimov)

Elektrobus General s elektrobusem KAMAZ-6282 na snímku ze dne 18. 12. 2023. Elektrických Kamazů má Kursk 10. (foto: press-služba Pravitelstva Kurskoj oblasti)

Kursk bude svého Generala zkoušet po dobu 21 dní. Pokud dopadnou zkoušky bez problému, mohlo by dojít v budoucnu k pořízení hned několika Generalů ze strany města. Dodejme ještě, že v Kursku jezdí od letošního jara 15 trolejbusů Admiral a letos město přivítalo také první Lvíčky, kterých by mělo být na konci příštího roku ve městě celkem 22. Výrobce se proto pochlubil, že Kursk je prvním ruským městem, kde jsou k vidění všechny typy vozidel, která vyrábí, tj. trolejbus, tramvaj i elektrobus.

Poděkování: Dmitrij Maksimov, tertiodecimo, Sergej Lapin, Maksim V. Fandjušin

Podobné články