Menu

Eberswalde se dočkalo dvojice Trollin

Dvojice trolejbusů Solaris Trollino 18 dorazila do Eberswalde dne 19. 12. 2023. (foto: BBG)
Dvojice trolejbusů Solaris Trollino 18 dorazila do Eberswalde dne 19. 12. 2023. (foto: BBG)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
24. 12. 2023 10:37
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Dopravce Barnimer Bus Gesellschaft (BBG) obdržel dne 19. 12. 2023 dvojici trolejbusů Solaris Trollino 18 s elektrickou výzbrojí Kiepe Electric. Vozidla mají doplnit místní vozový park trolejbusů tvořený pouze 12 vozy téhož typu (avšak starší generace) z let 2010 až 2012, které byly vybaveny výzbrojí Cegelecu a které byly všechny později upraveny na tzv. parciální trolejbusy, když u nich došlo k demontáži dieselového agregátu a k nahrazení za trakční baterie (pouze jeden z tuctu trolejbusů byl jako parciální řešen už z výroby, nicméně i u něj došlo k výměně trakční baterie a sjednocení s ostatními vozy). Jako parciální trolejbusy je pak pochopitelně řešena i nyní dodaná dvojice vozidel.

Pohled do interiéru jednoho z nově dodaných Trollin. (foto: BBG)

Výběrové řízení na dodávku dvojice trolejbusů bylo vypsáno v srpnu 2021 s tím, že se do soutěže patrně přihlásil pouze Solaris Bus & Coach s Kiepe Electric, přičemž se očekávalo, že vozidla budou dodána nejpozději do konce prvního čtvrtletí roku 2023. Projekt ale nabral v důsledku narušení dodavatelských řetězců po řádění koronaviru značné zpoždění, a tak se dodávka několikrát posouvala, nicméně k zákazníkovi se vozy dostaly až před koncem roku 2023. Vozidla zaujmou svou vysokou cenovkou – jeden vůz má vycházet na necelý 1 mil. €, což je pro článkový (byť parciální) trolejbus vskutku vysoká suma.

Celkem má nyní Eberswalde 14 trolejbusů od Solarisu. (foto: BBG)

Nové vozy mají dopomoci zajistit provoz na stávajících trolejbusových linkách čísel 861 a 862, u nichž se v důsledku zvýšeného provozu na silnicích muselo přistoupit k mírnému protažení jízdních dob, což ovšem narušilo našponované obratové časy a přestávky řidičů. Pro zajištění stejného intervalu tak vyvstala potřeba nasazení jednoho kurzu navíc. Mimoto Eberswalde potřebovalo nové trolejbusy i pro realizaci svého plánu na elektrifikaci autobusové linky číslo 910 do Finowfurtu. Tato linka je provozována ve 30minutovém intervalu a její trase je z velké části (4,5 km) vedena pod trolejovým vedením. Dopravce předpokládá, že oba vozy uvede do provozu v průběhu února 2024. 

Podobné články