Menu

Dodávka 68 letos vysoutěžených trolejbusů pro Čeboksary a Novočeboksarsk zahájena

Nové vozy. (foto: Министерство транспорта и дорожного хозяйства Чувашской Республики)
Nové vozy. (foto: Министерство транспорта и дорожного хозяйства Чувашской Республики)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
20. 12. 2020 16:06
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Dne 9. 12. 2020 zavítal do Čeboksar první trolejbus 6241.01 Gorožanin, který dodal Ufimskij tramvajno-trollejbusnyj zavod (UTTZ). Následně, do 20. 12., přišly další čtyři vozy a do konce roku se má počet nových trolejbusů téhož typu zastavit na čísle 13. Do února 2021 by pak mělo dorazit dalších 55 trolejbusů. Připomeňme, že letos bylo pro města Čeboksary a Novočeboksarsk soutěženo celkem 68 vozů, z toho 16 parciálních. Tendr byl poměrně rychlou, de facto spíše formální, záležitostí, během pár týdnů byl totiž nejen úspěšně ukončen, ale i završen smlouvou. 

Bočnice s odklopeným víkem. (foto: Министерство транспорта и дорожного хозяйства Чувашской Республики)

Ačkoli se očekávalo, že budou všechny vozy dodány už do poloviny prosince, nakonec se nikam nespěchalo a dodávky byly posunuty o dva měsíce. Zatím byly dodány jen klasické vozy, které disponují jen 32 místy k sezení a 68 místy k stání a mají jen baterii pro krátký nouzový chod. Interiér trolejbusů i jejich vnější lak působí velmi prostě. Pro UTTZ se jedná o letos, a také dosud, jeho nejvýznamnější zakázku, obvykle totiž UTTZ sbírá „kusové“ objednávky. UTTZ letos vyhrála na podzim jen v „domácím“ tendru, když si Ufa vybrala jeho vozy v rámci soutěže na 10 ks sólo vozidel. Konkurenční Trans-Al’fa předložila sice nižší cenu (188,79 mil. rublů oproti 189,8 mil. rublů), ale její nabídka nebyla shledána způsobilou. Je to už letos poněkolikáté, kdy se Trans-Al’fa snažila v tendrech na nové trolejbusy uspět, ale nebylo jí to umožněno. 

Jak už jsme uváděli, Čeboksary jsou významnou trolejbusovou baštou na mapě Ruska, místní park vozidel přesahuje momentálně 250 trolejbusů. Město kromě právě dodávaných nových vozů přebírá i některé ex-moskevské Trolzy. Sousední Novočeboksarsk je také pevným bydlištěm trolejbusů a se sousedními Čeboksary byl před nedávnem spojen parciálními trolejbusy. 

 

Ještě tři snímky. (foto: Министерство транспорта и дорожного хозяйства Чувашской Республики)

 

Podobné články