Menu

Do Ruse přichází 20 elektrobusů SOR, město poptává také 15 nových trolejbusů

Nový elektrobus v Ruse. (foto: Penčo Milkov)
Nový elektrobus v Ruse. (foto: Penčo Milkov)
Stáhnout PDF
Ostatní Trolejbusy
22. 06. 2021 19:12
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Bulharské město Ruse ležící u hranice s Rumunskem se dočká nových trolejbusů. Dne 11. 6. 2021 totiž tamní dopravní podnik Obštinski transport Ruse vypsal výběrové řízení, které předpokládá pořízení 15 sólo vozidel o délce 11 až 13 m. Celková hodnota kontraktu je 14,250 mil. BGN, což je cca 185 mil. Kč, neboli při 15 ks se jedná o přibližně 12 mil. Kč za kus. Jedná se už o druhý pokus městského DP trolejbusy vysoutěžit, ten první byl před několika měsíci zastaven kvůli podezřele nastaveným kritériím, načež příslušná zadávací dokumentace prošla přezkoumáním. 

Elektrobus SOR. (foto: Община Русе)

Ruse tímto plní svůj záměr nakoupit trolejbusy i elektrobusy, který oznámilo už před dvěma léty. Zatímco trolejbusy musí Ruse teprve vysoutěžit, elektrobusy už vysoutěžilo loni. Zakázku si odnesla česká firma SOR se svým typem EBN 9,5. První elektrobus dorazil do bulharského města ve druhé polovině května 2021, nyní už jsou ve městě vozy 4. Další vozy budou následovat v dalších týdnech. Oficiální prezentaci nového elektrobusu uspořádala radnice dne 3. 6. 2021. Vozy jsou klimatizované, nabíjené jsou v noci. Očekává se bezproblémový dojezd na jedno nabití bez omezení výkonu více než 100 km. Vysoký počet pořízených elektrobusů by měl umožnit nahradit řadu ruských autobusových linek s menším výkonem.

Co se trolejbusů týče, příchod 15 nových vozidel umožní obnovit téměř polovinu místního parku, který momentálně sestává výhradně z ojetin, avšak ve skutečnosti by město potřebovalo nových trolejbusů daleko více. Ruská radnice tento měsíc totiž uvedla, že v jejím parku sestávajícím nyní z 36 trolejbusů bude za dva roky polovina z nich přežilá a nebude je možné je dále provozovat, protože jejich technický stav nebude vyhovující a/nebo propadne jim platnost technické prohlídky. Ostatně už nyní je skoro deset vozů mimo provoz. Místní dopravní podnik žádal o půjčku na pořízení 12 ojetin ze Švýcarska, které by při adekvátní údržbě vydržely ještě dalších 7 let a vypomohly by už v tomto roce. Avšak zastupitelé půjčku dopravnímu podniku neschválili s tím, že by se měla hledat vozidla mladšího věku. Je tedy možné, že stav vozového parku po příchodu 15 nových vozidel nakonec poklesne a nové vozy budou jezdit spolu s 12 vozy Škoda 21TrACI, které do města přišly z Plzně v roce 2019, a případně ještě s těmi vozy, které budou provozuschopné. Všechny nové trolejbusy by měly být dodány do 270 dní od podpisu smlouvy. 

Podobné články