Menu

Do Českých Budějovic zamíří mild-hybridní Urbanwaye

Urbanway 18m v plynovém provedení s mild-hybridním modulem na veletrhu Busworld v Belgii v říjnu 2023. (zdroj: Wikipedia.org)
Urbanway 18m v plynovém provedení s mild-hybridním modulem na veletrhu Busworld v Belgii v říjnu 2023. (zdroj: Wikipedia.org)
Stáhnout PDF
Autobusy
15. 06. 2024 20:24
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Dopravní podnik města České Budějovice (DPMČB) podepsal smlouvu se společností Zliner zahrnující dodávku šesti mild-hybridních autobusů Iveco Urbanway 18m Hybrid. V jihočeské metropoli půjde o první vozidla vybavená touto technologií, už od května 2020 zde ale mohou cestující používat i klasický hybridní vůz z produkce Volva, konkrétně jediný český (a původně předváděcí) článkový Volvo 7900 LAH.

Výběrové řízení na dodání vozů bylo vypsáno dne 7. 3. 2024, lhůta na podání nabídek pak běžela do 22. 4. 2023. Předmětem dodávky mělo být šest článkových vozů, kdy hodnoticími kritérii byla cena (mající váhu 80 %) a délka dodací lhůty (mající váhu 20 %). Maximální doba dodání byla stanovena na 365 dnů, přičemž vítězný Zliner nabídl 245. Zpráva zadavatele prozatím nebyla zveřejněna, není tedy jasné, zda se českobudějovického tendru účastnil i nějaký další zájemce.

Původní odhadovaná hodnota zakázky činila 65 mil. Kč, Zliner nabídl autobusy za částku 59,93 mil. Kč, (tedy 9,99 mil. Kč/vůz). Iveco nabízí mild-hybridní provedení svého Urbanwaye od roku 2022 (oficiální prezentace se konala na výstavbě EuMo v Paříži v červnu uvedeného roku).

Autobusy budou vybaveny dieselovým motorem Iveco Cursor 9 o výkonu 265 kW, elektromotor má výkon pouze 35 kW a slouží výhradně jako podpůrný zdroj energie, který se po chvíli vypíná, primární funkce spočívá v zásobování elektrické energie palubních systému. Baterie na střeše vozidla (na bázi článků LTO) má kapacitu elektrické energie pouze 1 kWh.

V někdejším Československu se stal prvním odběratelem SAD Zvolen, jenž v červnu 2023 uvedl do provozu osm kloubových vozů. V dubnu letošního roku dorazil první z vozů (rovněž článkový) i do Prahy, v současné době se v metropoli nachází fyzicky již 19 mild-hybridních Urbanwayů. Zařazení prvních z nich do provozu se očekává v nadcházejících dnech.

Podobné články