Menu

Ciudad de México přivítalo další nové trolejbusy, nadzemní koridor otevře 11. září

Nové trolejbusy Zhongtong. (foto: STE)
Nové trolejbusy Zhongtong. (foto: STE)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
23. 08. 2022 14:10
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Primátorka hlavního města Spojených států mexických, Claudia Sheinbaum, včera oznámila, že nadzemní trolejbusový koridor se blíží dokončení a otevřen bude v neděli 11. září 2022. Na koridor, jehož zprovoznění se opakovaně odsunovalo, budou nasazeny kloubové vozy, které už hlavní město má. Koridor bude po více než dvou letech výstavby otevřen v zatím neúplné podobě, a sice ve zhruba 7km trase Constitución de 1917 – UACM; koncový úsek UACM – Santa Martha o délce zhruba 1 km přijde na řadu nejdříve příští rok. 

Není to ovšem jediná novinka, kterou se může radnice pochlubit. Tento měsíc přišla do Mexika šestice trolejbusů Zhongtong. Objednala si je místní privátní dopravní společnost, která dříve provozovala v dané trase mikrobusy. I tyto sólo trolejbusy privátní společnosti, kterých bude celkem 17, budou na nadzemním koridoru k vidění. Trolejbusy Zhongtong jsou řešeny jako parciální. 

Primátorka uvedla, že navzdory velkým financím, které trolejbusový koridor a některé další dopravní stavby, jako třeba dvě nové lanové dráhy, za jejího působení spolkly, nedojde ke zdražení jízdného v MHD. Do roku 2024, kdy jí končí mandát, plánuje dokoupit další trolejbusy, aby jich bylo 500, jak při svém nástupu do funkce slíbila. Zatím jich má město 201, z toho 50 kloubových, a do prosince 2022 jich bude mít 301. 

Dodejme, že v Mexiku pokračuje stavba dalšího trolejbusového BRT koridoru, a to z konečné Santa Martha do sousedního města Chalco. Tento koridor bude v blízkosti stanice Santa Martha rovněž nadzemní. Kromě toho probíhají projektové přípravy na prodloužení BRT koridoru z konečné Constitución de 1917 ve směru na západ Ciudad de México, do čtvrti Mixcoac. Stavba tohoto prodloužení, které by mělo být řešeno jednodušeji, převážně v podobě oddělených bus pruhů, by se mohla rozběhnout na přelomu let 2022/2023. Cílem radnice je vytvořit do roku 2024 obří trolejbusový BRT koridor Mixcoac – Constitución de 1917 – Santa Martha – Chalco o délce přibližně 40 km. Kromě toho radnice přemítá o stavbě ještě jedné nové trolejbusové trati směrem na východ od Santa Marthy. 

 

Podobné články