Menu

Ciudad de México chce dalších 84 trolejbusů

Trolejbus v Ciudad de México. (foto: STE)
Trolejbus v Ciudad de México. (foto: STE)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
15. 01. 2024 18:47
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Hlavní město Spojených států mexických, Ciudad de México, spustilo na počátku tohoto roku program, v jehož rámci míní z ulic města dostat až 652 mikrobusů, které aktuálně jezdí na autobusových linkách 1, 2, 14 a 25 v jižní polovině města. V tomto roce by totiž mělo dojít k dokončení natažení trolejbusové trati od nadzemního (a stále zcela nedokončeného) koridoru Santa Martha – Constitución de 1917 směrem na západ až do čtvrti Mixcoac. 

Koncesionáři provozující dané autobusové linky budou finančně motivováni k tomu, aby mikrobusy starší 10 let nechali sešrotovat a za podporu ve výši 450 tisíc MXN (cca 600 tis. Kč) za každé vozidlo pak nakoupili trolejbusy, jež by měly do města dorazit nejpozději 31. července 2024. Celkem by koncesionáři měli nakoupit 32 sólo a 52 kloubových trolejbusů, které by poté celou trasu Santa Martha – Constitución – Mixcoac obsluhovaly. Jelikož rozpočet vymezený na autobusové „šrotovné“ dosáhne celkové částky 293,4 mil. MXN (nyní cca 391,41 mil. Kč), museli by koncesionáři ještě na nákup trolejbusů přihodit ze své kapsy nemalou částku, protože na jeden trolejbus bez ohledu na délku připadá průměrná částka necelých 5 mil. Kč. Nicméně město slibuje, že nákup trolejbusů bude pro tyto koncesionáře navíc subvencován a ti tak zaplatí za jeden sólo trolejbus jen 593,437 tisíc MXN (dnes cca 792 tisíc Kč) a za jeden článkový vůz 1,1 mil. MXN (dnes cca 1,47 mil. Kč).

Třebaže město slibuje, že nové trolejbusy budou odpovídat nejvyšším bezpečnostním i kvalitativním standardům současnosti, s ohledem na předem stanovené subvencované ceny i fakt, že sešrotování mikrobusů musí proběhnout už do 15. června 2024 (pokud tedy město nakonec nerozhodne jinak, protože očekávané datum zprovoznění trati do Mixcoacu se opakovaně vzdálilo), je jasné, že si světoví výrobci trolejbusů v Mexiku opět nezasoutěží a zakázku už má předem přihranou některý z čínských výrobců. Když už nic, dojde alespoň k naplnění politického závazku, který dala loni odstoupivší primátorka Claudia Sheinbaum na počátku svého nástupu do funkce, a sice že do roku 2024 bude mít město 500 nových trolejbusů. A to není ještě vše, protože pokud by se dodávka celkem 84 nových trolejbusů zmiňovaných v tomto textu skutečně stihla ještě v tomto roce, mělo by Ciudad de México mít už 526 nových trolejbusů dodaných během pěti let a ne jenom 500. 

Podobné články