Menu

Čínský Yutong dobývá Itálii. Dodá až 100 elektrobusů do Turína

Stáhnout PDF
Autobusy
26. 07. 2020 08:16
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Vůbec poprvé na italském trhu uspěl čínský výrobce vozidel hromadné dopravy Yutong, a to ve velkém tendru na dodávku až 100 elektrobusů. Dosud se v Itálii čínské elektrobusy sice vyskytovaly, šlo ale o vozidla konkurenční firmy BYD. I proto je účast a úspěch Yutongu pro mnohé překvapením.

Na druhé straně nebylo zcela neočekávatelné, že se Yutong na trh elektrobusů v Evropě bude snažit v letošním roce vtlačit. Už loni na veletrhu Busworld v Belgii totiž firma představila svůj elektrobus Yutong U12 určený přímo pro evropský trh s tím, že zahájení sériové výroby bylo plánováno na počátek letošního roku.

Turínský DP vypsal počátkem letošního roku výběrové řízení, které předpokládalo dodání až 100 vozů, přičemž prvních 50 má vítěz tendru jistých a zbylých 50 vozů lze objednat v rámci opce. Yutong se zavázal, že celá dodávka pěti desítek elektrobusů by měla být dokončena počátkem příštího roku.

Celková hodnota kontraktu je 72 mil. €. Z této sumy představuje 48 mil. € částka za autobusy (jeden elektrobus tak vychází na cca 13 mil. Kč), 11 mil. € full-servise na dobu 10 let a dalších 13 mil. € je alokováno na výměnu baterií (130 000 €/vůz). Životnost baterií je očekávaná v délce 400 000 ujetých kilometrů, což by mělo představovat zhruba 8 let.

O kontrakt na dodávku až stovky elektrobusů byl mezi výrobci těchto vozů nezvykle malý zájem. Nabídky totiž předložili pouze dva. Vedle Yutongu byl druhým účastníkem již zmíněný druhý čínský hráč – BYD.  

Podobné články