Menu

Charkov získal první parciální trolejbus PTS-12

Nový trolejbus v charkovských barvách. foto: Харківська міська рада)
Nový trolejbus v charkovských barvách. foto: Харківська міська рада)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
21. 08. 2020 22:50
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Tento týden byla příchodem prvního vozu zahájena dodávka 50 parciálních trolejbusů pro Charkov. Ty jsou pořizovány na leasing a navazují téměř bezprostředně na již dokončenou dodávku 57 trolejbusů Bogdan (viz zde). 

Nedávno objednané vozy za cenu 520 mil. UAH (cca 418 mil. Kč) jsou označené jako typ PTS-12 a jejich dodavatelem je Politechnoservis (odtud také označení typu vozu). Jedná se o obdobu vozů, které si nedávno pořídila Vinnycja (zatím 6 ks v letech 2018 až 2020), tj. karoserie odpovídá běloruskému typu MAZ-203T, závěrečná kompletace vozu včetně dílčích změn a usazení výzbroje ovšem probíhají na Ukrajině. V případě vozů pro Charkov se tak má ale dít ovšem nikoli ve Vinnycji, ale ve městě Brovary, které leží nedaleko Kyjeva. Právě mezi Brovary a Kyjevem (vzdálenost mezi nimi je jen něco málo přes 10 km) byl první vůz PTS-12 pro Charkov v tomto měsíci otestován. 

V prvé řadě by měly být trolejbusy, které by měly být schopny ujet bez trolejí 20 až 30 km, nasazeny na linku 54e, která je trasována v severovýchodní části města a je momentálně obsluhována autobusy. Podle charkovského náměstka primátora pro infrastrukturu si lidé na tuto linku trolejbusy žádali, a tak město zvažovalo, zda ji kompletně zatrolejovat, nebo na ni vyslat parciální trolejbusy, přičemž po provedené ekonomické analýze vyhrálo druhé řešení.

Podobné články