Menu

Charkov podepsal memorandum o spolupráci se Stadlerem

Nová tramvaj v Charkově je ve skutečnosti už sedm let stará, což však nikdo ani neskrýval. (autor: Суспільне Харків)
Nová tramvaj v Charkově je ve skutečnosti už sedm let stará, což však nikdo ani neskrýval. (autor: Суспільне Харків)
Stáhnout PDF
Tramvaje
07. 10. 2021 22:54
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Na včerejší mezinárodní konferenci „Charkov: rozvoj a investice“ došlo mezi charkovskou městskou radou a švýcarským Stadlerem na podpis memoranda o spolupráci při obnově charkovské tramvajové dopravy. Tento dokument jako jeden z možných směrů spolupráce zmiňuje i lokalizaci výroby nových tramvají do východoukrajinské metropole.

Snímek z podpisu memoranda. (foto: Харьковский городской совет)

Připomeňme, že do Charkova byla na počátku září 2021 dodána na zkoušky tramvaj Stadler Metelitsa. Jedná se o stejný vůz, který byl prezentován jako nový v květnu 2014 v Minsku a pak putoval po různých ruských městech (Moskva – 2015, Samara – 2015, Krasnodar – 2016/2017, Petrohrad – 2018/2019), přičemž tuto pouť přerušil dvakrát svým návratem do Minsku, ve kterém také v červnu 2019 po poslední ruské zastávce v Petrohradu zakotvil. Zdálo se, že tam zůstane tramvaj napořád a město si ještě objedná deset nových tramvají téhož typu, ale opakovaně ohlašované plánované výběrové řízení na nové tramvaje dopravní podnik běloruského hlavního města nakonec neuvěřejnil a prototypová tramvaj byla naopak v říjnu 2020 vrácena běloruskému závodu švýcarského výrobce. Nyní se tramvaj objevila v Charkově, ve kterém začala být od 30. září zkoušena během tří nocí na různých tratích, přičemž zkoušky měly dle představitelů charkovské radnice dopadnout dobře. 

Od včerejška dělá tramvaj radost cestujícím v běžném provozu, přičemž se má objevovat na linkách 1, 3 a 12. Jestli bude výroba tramvají v Charkově zahájena, je velkou otázkou, dle sekretáře charkovské městké rady, Igora Terechova, však „městský tramvajový park potřebuje obnovu a elektrická doprava od světového lídra ve výrobě tramvají je nejlepším řešením pro Charkov“. 

Podobné články