Menu

Cestující v Lisabonu už vozí tramvaje CAF Urbos

Tramvaj CAF Urbos 3 v tramvajové vozovně čekají na výjezd na linku č. 15E. (foto: Město Lisabon)
Tramvaj CAF Urbos 3 v tramvajové vozovně čekají na výjezd na linku č. 15E. (foto: Město Lisabon)
Stáhnout PDF
Tramvaje
18. 11. 2023 18:32
Libor Hinčica
1 minuta čtení

V noci z 28. na 29. 4. 2023 dorazila do portugalské metropole první z patnácti tramvají CAF Urbos 3, které si na jaře 2021 objednal místní DP „Carris“, načež následovaly další dodávky, takže v současné době má Lisabon již deset vozů. Po nezbytných zkouškách a zácvicích bylo možné nasadit tramvaje poprvé do provozu od 22. 9. 2023, kdy vyrazily do ulic první tři vozy. Po takřka dvou měsících od prvního vypravení je nyní do provozu nasazováno pět Urbosů. Po dlouhých 28 letech se tak město na břehu estuáru řeky Tajo konečně dočkalo nových tramvají.

Nízkopodlažní vozy Urbos 3 jsou momentálně nasazovány na linku 15E vedenou podél nábřeží. Prokládány jsou vozidly z poloviny devadesátých let, jež do města dodal CAF společně se Siemensem. Dvounápravové vozy, které ještě v letošním roce sloužily na lince 15E coby posilové, své pozice na trati vedené kolem slavné Belémské věže ztratily.

K vyřazení žádných z tramvají ovšem nedošlo a město nadále tvrdí, že hodlá jejich provoz rozvíjet (linka 15E by měla být mj. na obou koncích prodloužena). Po dodání tramvají od CAFu ale Lisabon současně nemá dostatek místa ve vozovně, a tak některé z tramvají (jak dvounápravových, tak těch nízkopodlažních) nechal přepravit do autobusových garáží, které ale nejsou napojeny na kolejovou síť. Vtátit by se údajně měly poté, co se podaří rozšířit stávající vozovnu, na čemž již mají probíhat práce. 

Podobné články