Menu

BYD dodá 48 elektrobusů maďarskému Volánbuszu

Elektrobus BYD na mostě přes Dunaj na meziměstské a mezistátní lince mezi maďarským Komárom a slovenským Komárnem. (foto: BYD)
Elektrobus BYD na mostě přes Dunaj na meziměstské a mezistátní lince mezi maďarským Komárom a slovenským Komárnem. (foto: BYD)
Stáhnout PDF
Autobusy
10. 04. 2022 21:29
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Čínský producent BYD uspěl poprvé ve větším kontraktu na dodávku elektrobusů do země, v níž má svůj evropský výrobní závod, tedy do Maďarska. Podle smlouvy podepsané slavnostně dne 1. 4. 2022 by měl závod v Komárom vyrobit celkem 48 dvanáctimetrových vozů pro státního autobusového dopravce Volánbusz Zrt.

Dodávka vozidel by měla proběhnout ještě v letošním roce a elektrobusy se mají objevit v provozu v celkem 5 maďarských městech, konkrétně v Györu, Szolnoku, Egeru, Szegedu a Zalaegerszegu. Dosud výrobce BYD vyrobil pro Volánbusz pouze dva elektrobusy. Jeden odebral dopravce v roce 2018 pro město Salgótarján, druhý v roce 2021 pro Komárom, přičemž tento vůz zajišťuje provoz na mezistátní lince do slovenského Komárna.

BYD neopomíjí v tiskové zprávě zmínit, že sázka na autobusy vyrobené v Maďarsku má pozitivní vliv také na zaměstnanost obyvatel země, neboť finální montáž probíhá na domácí půdě. Maďarský závod BYD prošel v loňském roce zvýšením kapacity, takže dnes je možné v jedné směně vyrobit až 400 elektrobusů ročně.

Vozidla pro Volánbusz budou využívat lithium-železo-fosfátové baterie o kapacitě elektrické energie 343 kWh. Dosud výrobce prodal v Evropě více než tisíc svých 12m elektrobusů. Úspěšný je především ve Skandinávii, ale také ve Španělsku, Itálii, či Nizozemsku. V Maďarsku by dnes mělo celkově jezdit přes 70 vozů u různých dopravců.  

Podobné články