Menu

Bobovací lopaty sharing

Netradiční služba mikromobility v podobě zapůjčení bobovacích lopat bude k dispozici do doby, než sníh opustí ulice našich měst. (foto: Rekola)
Netradiční služba mikromobility v podobě zapůjčení bobovacích lopat bude k dispozici do doby, než sníh opustí ulice našich měst. (foto: Rekola)
Stáhnout PDF
Ostatní
11. 02. 2021 06:44
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Půjčování jízdních kol či elektrických koloběžek se stává běžnou součástí většiny velkých měst. Důraz na pohybovou aktivitu a zdravý životní styl nahrává zřizování služeb sdílených dopravních prostředků, které urychlují pěším cestování po městech a které se stávají doplňkem veřejné dopravy (a současně mnohdy i její náhradou). Jen v Praze například působí v oblasti půjčování jízdních kol (bikesharingu) šest subjektů. Jeden z nich, společnost Rekola, která na sebe upozornila mj. na podzim netradiční kampaní „náhradní dopravy“ za tramvaje v Bratislavě, nyní přišla s další nezvyklou službou v rámci mikromobility – na vybraných místech v Praze, v Brně a v Olomouci nechala rozmístit přes 30 bobovacích lopat (sněhových kluzáků).

Současná sněhová nadílka jízdě na kole příliš nepřeje, a tak lze na ulicích potkávat zasněžená odstavená jízdní kola bikesharingových společností, která nikdo nevyužívá. Jelikož nízké teploty pod bodem mrazu jsou slibovány ještě na několik dnů, pořídila společnost Rekola několik sněhových kluzáků, které lze najít v Praze na Petříně, na Letné, na Vítkově, v Riegerových sadech a ve Stromovce, v Brně pak u hradu Špilberk a u planetária na Kraví hoře a v Olomouci v Parku Malého prince a na Velkomoravské. Rekola tak nabízejí sportovní vyžití a zábavnou aktivitu i v době pokusů o uzavření běžného života.

Za půjčení na dobu 30 minut zaplatí uživatelé 10 Kč, přičemž k zapůjčení je zapotřebí mít aplikaci Rekola, stejně jako u půjčování jízdních kol. Každá bobovací lopata je označena číslem, které je zapotřebí zadat do aplikace Rekol. Následně dojde k odemknutí zámku, kterým je kluzák uzamčen. Po skončení jízdy je nutné vrátit kluzák na určené místo a vyfotit jej, tedy opět stejně jako v případě jízdních kol. Po skončení výpůjčky mají lidé možnost přímo v aplikaci přispět na projekt Nocleženka, v rámci kterého Armáda spásy zajišťuje lidem bez domova strávit noc v teple. Rekola tímto způsobem upozorňují na fakt, že ne pro všechny je sněhová nadílka a současné minusové teploty radostí.   

 

Podobné články