Menu

Belkommunmaš dodá 10 trolejbusů do Joškar-Oly

V hlavním městě republiky Marijsko jezdí nyní 115 trolejbusů z celkových 145. 32 vozů jsou nedávno dodané ojetiny z Moskvy. (foto: Maksim Danilov)
V hlavním městě republiky Marijsko jezdí nyní 115 trolejbusů z celkových 145. 32 vozů jsou nedávno dodané ojetiny z Moskvy. (foto: Maksim Danilov)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
05. 08. 2021 17:07
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Nedávno vypsané výběrové řízení na 10 nových trolejbusů pro ruskou Joškar-Olu už zná svého vítěze. Stal se jím běloruský Belkommunmaš. Podobně jako řada jiných ruských tendrů na nová vozidla MHD, i tento už měl předem svého tajného favorita, jinak by totiž nebylo možné zakázku vyplnit do stanoveného termínu, kterým je již 1. září 2021. Belkommunmaš dodá sólo vozidla typu AKSM-321 (taktéž značená jako BKM-321).

Pro hlavní město Marijska se jedná o poměrně malý počet vozů, které celkovou situaci parku příliš nezlepší. Ve městě totiž jezdí nyní okolo 115 trolejbusů, z nichž ale řada ještě pamatuje 80. a 90. léta. Díky nedávno dodaným a relativně mladým ojetinám z Moskvy v počtu 32 ks se místní vozový park o něco rozšířil, část starých vozů odstavila a průměrné stáří trolejbusové flotily o něco pokleslo, přesto by joškar-olský provoz potřeboval ještě větší vzpruhu. Na druhou stranu se město aspoň snaží situaci své trolejbusové dopravy řešit a 10 vozů už je počet, který se na ulicích přece jen úplně neztratí. Nové vozy budou dodány na leasing přes SberLizing, cena jednoho vozu je téměř 7 mil. Kč, vysoutěžená cena oproti odhadované nijak zvlášť nepoklesla. 

Dodejme, že v brzké době se v Rusku chystá uzavření několika dalších trolejbusových tendrů a některé nové se naopak připravují. 

Podobné články