Menu

Nové autobusy Scania Irizar i6s pro Arrivu

Flotila autobusů pro nejúspěšnější linku Arriva Expressu. (foto: Scania)
Flotila autobusů pro nejúspěšnější linku Arriva Expressu. (foto: Scania)
Stáhnout PDF
Nezařazené
03. 09. 2019 15:20
Redakce
1 minuta čtení

Na linkách společnosti Arriva City z Prahy do Teplic začíná jezdit pět nových luxusních autobusů Scania Irizar i6s. První dva z nich vyjely do provozu již dne 3. 9. 2019.   

Flotila autobusů pro nejúspěšnější linku Arriva Expressu. (foto: Scania)

Scania Irizar i6s je komfortní autobus jehož primárním určením jsou dálkové linky. Celkem Irizar nabízí na různých podvozcích trojici zájezdových modelů. Nejvýše stojí provedení Irizar i8, uprostřed je Irizar i6s pořízený nyní Arrivou a základní model nese zjednodušené pojmenování bez písmena „s“ n konci, tedy pouze Irizar i6. „Společnost ARRIVA CITY si zvolila jeho nejdelší 15 metrovou variantu. Vozidlo pojme 63 cestujících, kteří ocení nejen komfortní sedadla výsuvná do uličky, ale také zásuvky na 220 V a USB dobíjecí porty,“ říká manažer prodeje autobusů společnosti Scania Lukáš Martinů. A dodává: „K ještě příjemnějšímu cestování pak přispívá i speciální tónování bočních oken a dojem luxusu pak dotváří také dřevěný dekor podlahy. Model Scania Irizar i6s vyniká také velkým zavazadlovým prostorem.“ Na palubách budou mít cestující možnost platit bezkontaktními kartami a během jízdy používat Wi-Fi připojení na internet.

Pohled do interiéru autobusu. (foto: Scania)

Autobus je poháněn třináctilitrovým motorem Scania o výkonu 450 koní s osvědčenou automatizovanou převodovkou Opticruise, která má 12 rychlostních stupňů. Tato kombinace má podle výrobce zaručovat hladkou a rychlou změnu rychlostí, což dále přispívá ke komfortu přepravy. Podle nové legislativy, platné od června, je vozidlo vybaveno také samozhášecím systémem v motorovém prostoru. Řidiči těchto autobusů pak uvítají nejen kamerový systém, jenž usnadňuje manévrování, ale k lepší ovladatelnosti přispívá i aktivně řiditelná zadní náprava.

Autobusy budou nasazovány na trase z Prahy do Teplic. Ta je jednou ze tří linek, pro které Arriva používá obchodní značku Arriva Express. Kromě pražsko-teplického spojení jsou provozovány ještě linky z Brna do Olomouce a z Brna do Přerova, teplická linka je ale ze všech nejúspěšnější. „S touto linkou jsme začínali v roce 2016. Tehdy jsme přepravovali okolo 400 lidí denně. Nyní je to i více než 1 000 cestujících každý den. Neustále se snažíme naše služby a komfort cestování zlepšovat, i proto jsme pořídili nové autobusy Scania Irizar i6s,“ říká jednatel společnosti ARRIVA CITY Petr Havlík. Vysoký počet cestujících na trase z Teplic do Prahy si vyžádal kratší intervaly. „Jezdíme každou hodinu a ve špičce se tento čas zkracuje až na 30 minut. Celkově pak autobusy najedou každý rok až 200 tisíc kilometrů. Proto věříme, že nás Scania svou spolehlivostí nezklame a potvrdí se také pověstná nízká spotřeba paliva,“ dodává Havlík.

Součástí dodávky je také pětiletý servisní kontrakt, který obsahuje kompletní údržbu předepsanou výrobcem a také krytí všech dalších neočekávaných oprav. Výhodou servisní sítě společnosti Scania je také dostupnost jednotlivých poboček 7 dní v týdnu. „Například k běžné garanční prohlídce tak může docházet i o víkendu, kdy je vytížení autobusů nižší,“ uzavírá Martinů.

Doplňme, že autobusy Irizar i6 jsou na trhu nabízeny od roku 2010. Od roku 2016 existuje i verze adaptovaná pro USA.

TZ Scania s úpravami redakce

Podobné články