Menu

V Brně brzy začne výstavba nové tramvajové tratě. Smlouva podepsána

Konečná u kampusu na vizualizaci. (zdroj: DPMB)
Konečná u kampusu na vizualizaci. (zdroj: DPMB)
Stáhnout PDF
Nezařazené
26. 06. 2019 13:31
Redakce
1 minuta čtení

Primátorka města Brna Markéta Vaňková se zástupci Dopravního podniku města Brna a zástupci zhotovitelů podepsali na brněnské Nové radnici smlouvu o výstavbě nové tramvajové trati k univerzitnímu kampusu dnes (26. 6. 2019) hodinu po poledni.  Tramvaje by měly vyjet na nový úsek v roce 2022.

Konečná u kampusu na vizualizaci. (zdroj: DPMB)

„Jedná se o jednu z nejvýznamnějších dopravních staveb ve městě, a to nejen z pohledu objemu zakázky a získané dotace, ale i přínosu pro obyvatele Brna. Podpora fungování městské hromadné dopravy v Brně je pro nás klíčová,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Stavba, jejíž náklady přesahují 1,4 miliardy korun, zajistí dostupnost oblasti Fakultní nemocnice Brno a Univerzitního kampusu Bohunice, kam denně cestuje na čtyřicet tisíc lidí. Pro cestující bude vybudování trati znamenat výrazně komfortnější cestování. Z Hlavního nádraží se k Univerzitnímu kampusu dopraví linkou 8 za cca 15 minut.

„Tramvajová doprava je páteřním systém městské hromadné dopravy v Brně. Stavbu považuji za velký krok kupředu z hlediska komfortu cestujících i vývoje MHD ve městě. Její příprava trvala dlouhých dvanáct let,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Vizualizace stanice Nová Jihlavská. (zdroj: DPMB)

Práce na devět set metů dlouhé trati začnou v podzimních měsících. V první fázi budou přeloženy inženýrské sítě a jejich přípojky, poté budou zahájeny práce na samotné stavbě nové tramvajové trati.

„Je pro nás velká čest, že se nám podařilo ve veřejné soutěži na tuto stavbu uspět a můžeme slíbit, že uděláme maximum pro kvalitní dokončení stavby v termínu,“ dodal za sdružení dodavatelů Firesta a Metrostav Zdeněk Mička, ředitel oblastní divize METROSTAV a.s.

Městu Brnu a Dopravnímu podniku města Brna se na projekt podařilo získat rekordní dotaci přes miliardu korun z operačního programu Doprava, která pokryje 85 procent nákladů.

Nová trať se od stávající odpojí na dopravním uzlu Osová, kde budou mít cestující možnost přestupu na další autobusové a trolejbusové linky. Tunel o délce 619 metrů povede pod Mikuláškovým náměstím a vyústí v ulici Netroufalky. Na trati podle projektu vzniknou dvě nové zastávky Nová Jihlavská a Nemocnice Bohunice, zastávka Nová Jihlavská bude umístěna pod zemí.

V současné době cestující využívají k přepravě do oblasti autobusovou a trolejbusovou dopravu, a to linkami 25, 37, 40, 50, 51, E56, 61, 69, 82, N90 a regionálními linkami 405, 406.

TZ DPMB

Podobné články