Menu

Kolín změní provozovatele MHD

Autobus SOR CN 12 dopravce OAD Kolín zachycený v Nymburce. (foto: OAD Kolín)
Autobus SOR CN 12 dopravce OAD Kolín zachycený v Nymburce. (foto: OAD Kolín)
Stáhnout PDF
Nezařazené
08. 04. 2019 13:49
Redakce
2 minuty čtení

Město Kolín dnes (8. 4. 2019) podepsalo smlouvu s novým dopravcem, který bude po příštích deset let provozovat městskou hromadnou dopravu. Je jím Okresní autobusová doprava Kolín (OAD Kolín), patřící o roku 2016 do české dopravní skupiny Z-Group.

V soutěži na zajištění provozu městské hromadné dopravy dokázala jako jediná vyhovět náročným požadavkům města. Cestující autobusovou městskou hromadnou dopravou v Kolíně tak čekají od příštího roku velké změny. OAD Kolín, která v únoru příštího roku vystřídá dosavadního provozovatele Arrivu, vyšle do ulic Kolína zbrusu nové moderní plně vybavené autobusy, které nechá pro tyto účely vyrobit. Cestující se tak můžou těšit na vyšší pohodlí, ale i na řadu technických vymožeností zapadajících do koncepce tzv. chytrého města (Smart City). O jaká vozidla by se mělo jednat, ale není v tuto chvíli ještě jasné. Dopravce nyní plánuje vypsat výběrové řízení. S ohledem na to, že v požadavcích města nebyl specifikován pohon vozidel (nebyly tedy vyžadovány plynové vozy či elektrobusy), bude s největší pravděpodobností upřednostněn klasický naftový pohon.  

Autobus SOR CN 12 dopravce OAD Kolín zachycený v Nymburce. (foto: OAD Kolín)

 Nové autobusy OAD Kolín mají nabídnout cestujícím výrazně vyšší komfort cestování. Všechny budou plně nízkopodlažní, usnadní se tedy nástup i výstup především starším lidem a maminkám s kočárky. Vybaveny budou informačními LED panely vpředu i vzadu pro snazší orientaci. Ve všech vozech bude klimatizace, což ocení cestující hlavně během stále parnějšího léta, ale i během tuhé zimy. To, zda je každý autobus v létě dostatečně vychlazený a v zimě dostatečně vyhřátý, ohlídají dvě speciální čidla, která si město vyžádalo. Nové autobusy nabídnou také internetové připojení k veřejné síti Wi-Fi nebo bezplatné nabíječky na mobilní telefony. Platit v nich půjde několika různými způsoby, včetně bezkontaktní platební karty, nebo Kolínské chytré klíčenky. Zvýhodněné časové jízdenky bude možné kupovat také na internetu z domova přes e-shop. V každém autobuse budou nainstalovány i speciální kamery, které může řidič aktivovat ve chvíli, kdy by došlo k nějakému problému ve vozidle.    

Výběrem nového dopravce Kolín nejen podstatně zvýší přepravní komfort cestujících, ale zároveň by měl ušetřit na nákladech na MHD v příštích deseti letech. Ušetřené prostředky tak město může investovat do dalších potřebných projektů. Navíc je čerstvě podepsaná smlouva s novým provozovatelem MHD postavena tak, že umožňuje městu po celou dobu bedlivě hlídat dodržování všech požadovaných kvalitativních i kvantitativních parametrů a případně je vymáhat citelnými sankcemi, což dosud nebylo možné. Ve smlouvě jsou zakotveny například i pokuty za nevhodné chování řidiče apod.

Novinkou také bude zřízení fungujícího informačního kontaktního centra MHD pro občany Kolína v blízkosti kolínského nádraží.  

TZ OAD Kolín s úpravami redakce


O společnosti OAD Kolín

OAD Kolín je součástí dopravní skupiny Z-Group a.s. která je se svými 1400 autobusy a 1700 řidiči jedním z nejvýznamnějších tuzemských dopravců. Každým rokem přepraví zhruba 50 milionů cestujících. Úspěšně působí v několika krajích po celé republice. Jednotlivé dceřiné společnosti zajišťují příměstskou a meziměstskou autobusovou dopravu, městskou hromadnou dopravu v několika městech a vnitrostátní i mezinárodní zájezdovou dopravu. Z-Group a.s. je jedním z velkých zaměstnavatelů, společnosti patřící do holdingu zaměstnávají téměř 5 tisíc lidí, z toho dvě tisícovky zaměstnanců pracují v autobusové dopravě.

Okresní autobusová doprava Kolín s.r.o. je původní kolínský autobusový dopravce, jehož historie sahá až k bývalým okresním závodům ČSAD do poválečných let, kdy státní autobusová doprava byla transformována nejprve u Českých drah, a dále pak do samostatných ČSAD. Navazuje na činnost někdejších závodů ČSAD v okresech Kolín a Nymburk ve Středočeském kraji. Vždy se o ní v běžné hovorové řeči podle jejího loga mluvilo jako o OAD. Od roku 1996 jezdila pod značkou Egretta kolínská dopravní a.s. Historicky vždy zabezpečovala dopravní obslužnost spádového území okresu Kolín. Její hlavní sídlo je od začátku nepřetržitě v Kolíně na Polepské ulici, vedle toho má svá střediska v dalších městech. Od roku 2007 obsluhuje i spádové území okresu Nymburk. Autobusové linky OAD Kolín spadají do dopravních systémů Středočeské integrované dopravy (SID) a Pražské integrované dopravy (PID). V současnosti provozuje autobusové linky ve Středočeském kraji v okrese Nymburk, Kolín, Praha-Východ a Mladá Boleslav. Zajišťuje také dvě autobusové linky v Praze a dvě v Královéhradeckém kraji. Její autobusy ujedou ročně 6,7 milionů kilometrů na pětasedmdesáti linkách. Od roku 2016 je součástí dopravní skupiny Z-Group.

Podobné články