Menu

Československý Dopravák věnuje Československý trolejbus

Trolejbus Škoda 15 Tr ev. č. 1000 jako Československý trolejbus. (foto: Vojtěch Jandásek)
Trolejbus Škoda 15 Tr ev. č. 1000 jako Československý trolejbus. (foto: Vojtěch Jandásek)
Stáhnout PDF
Nezařazené
23. 04. 2019 18:17
Redakce
1 minuta čtení

Od minulého čtvrtku běžela kampaň na sociálních sítích, do níž se zapojila celá řada médií, fanouškovských stránek, ale i dopravců. Československý trolejbus odpočítával postupně dny do svého představení. K tomu došlo dnes.

Trolejbus Škoda 15 Tr ev. č. 1000 jako Československý trolejbus. (foto: Vojtěch Jandásek)

Časopis Československý Dopravák se dohodl na bezplatném zapůjčení svého trolejbusu typu Škoda 15 Tr ev. č. 81 (ex-Chomutov ev. č. 014) do slovenských Košic. Trolejbus zde má dopomoci obnovit pravidelný provoz (byť v symbolickém rozsahu) a udržovat místní trolejbusovou infrastrukturu. Posledním působištěm trolejbusu byla Opava. Zde si trolejbus našel takovou fanouškovskou základnu, že se uvažovalo o tom, že vozidlo v Opavě pro obrovský úspěch zůstane. Po změně ve vedení opavského DP byl ale tento návrh zamítnut. Trolejbus tak putoval do areálu opavské dopravní společnosti TQM (které za to ještě jednou děkujeme). Z Opavy se po dohodě s Košicemi přesunul vůz do Ostravy. Zde, v areálu společnosti Ekova Electric, byl trolejbus opraven a upraven do retro provedení tak, aby připomínal vzhled vozidel dodávaných do Košic v roce 1993.

Trolejbus symbolicky propojuje bývalou federativní republiku od západu na východ. Na trolejbuse bylo nakonec odpracováno více než 500 hodin, přičemž práce byly realizovány svépomoci členy dopravního spolku okolo našeho časopisu jako dobrovolnická činnosti bez nároku na jakýkoli honorář. Věříme, že trolejbus bude nadále dělat radost všem fanouškům veřejné dopravy i obyvatelům Košic. Zároveň děkujeme všem, kteří se na tomto projektu podíleli. Video k projektu můžete zhlédnout pod odkazem: www.facebook.com/cstrolejbus.

Libor Hinčica

Podobné články