Menu

V Ostravě vyjedou tramvajová „trojčata“

Stáhnout PDF
Nezařazené
04. 07. 2018 07:23
Redakce
1 minuta čtení

Ostravský DP posílí dopravu v rámci festivalu Colours of Ostrava, který letos přivítá metropole Moravskoslezského kraje ve dnech 18. až 21. 7. 2018. V provozu se mj. poprvé objeví tzv. „trojčata“, tedy soupravy sólo tramvají spojené do třívozového vlaku o délce cca 45 m.

V minulosti již v Ostravě trojčata tramvají řady T jezdila, a to i v provozu s cestujícími. Zhruba mezi červencem a říjnem 1962 byla testována jedna souprava složená z vozidel typu T2 (ev. č. 659+631+639)  na lince číslo 9, jež tehdy spojovala Porubu s areálem Nové huti Klementa Gottwalda. Nakonec ovšem bylo od provozu třívozových tramvajových vlaků v této relaci upuštěno, a to především kvůli obavám z provozu takto dlouhé soupravy, ale i kvůli bezpečnosti (vozidla neměla vyhovovat po stránce bezpečného brždění). V 90. letech se přemýšlelo o možnosti nasazení třívozových souprav na rekreační tramvajovou linku do Kyjovic (Zátiší). Tehdy se počítalo již s vozidly T3 a v roce 1994 byly provedeny i vybrané zkoušky v síti (na rozdíl od provozu v 60. letech ovšem bez cestujících), od plánu se ale také v tomto případě ustoupilo.

Nyní se „trojčata“ vrátila opět do hry v souvislosti s festivalem Colours of Ostrava, který je patrně nejvýznamnější akcí, která se v Ostravě každoročně koná. Festival navštíví desítky tisíc lidí, přičemž v minulosti byla opakovaně kritizována nezvládnutá přeprava návštěvníků festivalu hromadnou dopravou. Pro letošní rok však došlo k navýšení rozpočtu ze strany pořadatelů akce na zajištění přepravy návštěvníků, čímž by mělo dojít k posílení dopravy vložením vsunutých spojů, kterých by mělo být nejen více než v minulosti, ale měly by mít také větší přepravní kapacitu, které bude dosaženo právě spojením tramvají do třívozových souprav.

Po vyřešení technických otázek (bylo například nutné „naučit“ komunikovat v rámci třívozového vlaku odbavovací a informační systém) se konala v pátek 29. 6. 2018 první zkouška bez cestujících se soupravou tramvají typu VarioLF ev. č. 1355+1325+1321. Celkem by mělo být během festivalu k dispozici pro vložené spoje 12 třívozových souprav (tedy 36 vozů), přičemž se předpokládá, že by mělo dojít ke složení vlaků z tramvají typů T3R.P a VarioLF. Celkem 7 kurzů bude vypraveno z vozovny Poruba (6 souprav T3R.P a 1 VarioLF), dalších 5 by měla vypravit vozovna Moravská Ostrava.

Tramvaje budou vypraveny na spoje pouze ve večerních a brzkých ranních hodinách jako posila v době, kdy se program jednotlivých dnů uzavírá a kdy je poptávka po cestování z festivalu největší. Půjde tedy o spoje, jež budou začínat na zastávce Dolní Vítkovice Hlubina. Odtud budou vsuvky „trojčat“ směřovat do centra města (k hlavnímu nádraží) a do sídlišť na jihu města (Výškovice, Dubina) a na západě Ostravy (Poruba). Soupravy absolvují vždy několik kol, neboť by měly být v provozu mezi cca 23. hodinou večerní až do brzkých ranních hodin (cca do 3:00 první dva dny festivalu a do cca 4:30 druhé dva dny festivalu).

Libor Hinčica

Podobné články