Menu

Nové autobusy v Krnově předány do provozu

Flotila nově pořízených vozů na krnovském náměstí. (foto: Miroslav Halász)
Flotila nově pořízených vozů na krnovském náměstí. (foto: Miroslav Halász)
Stáhnout PDF
Nezařazené
19. 01. 2017 12:39
Redakce
2 minuty čtení

Městská hromadná doprava v Krnově prochází v těchto dnech velkou změnou. Nově bude ulice města brázdit na lince číslo 1 elektrobus, který spolu s dalšími dvěma novými autobusy převzali ve středu 18. 1. 2017 od Arrivy Morava zástupci Krnova. Všechny vozy krnovské MHD jsou tak nyní nízkopodlažní, mají speciální systém pro nevidomé a cestující mohou platit za jízdenky u řidiče i bezkontaktními bankovními kartami.

Flotila nově pořízených vozů na krnovském náměstí. (foto: Miroslav Halász)

Městskou hromadnou dopravu v Krnově bude po dobu dalších pěti let zajišťovat společnost Arriva Morava a s novým kontraktem jsou spojeny také příjemné změny pro cestující. Jízdní řády na dnešních šesti linkách se nemění a i jízdné zůstává stejné. Novinky ale cestující najdou v autobusech, které je budou vozit.

„Se společností Arriva spolupracujeme již mnoho let, a to k oboustranné spokojenosti. K té máme důvod obzvlášť dnes. Nové autobusy nejenže splňují nejpřísnější emisní normy a umožní přepravu imobilních cestujících, ale usnadní cestování i pasažérům se smyslovým postižením. Obměnu vozového parku v Krnově jednoznačně vítáme,“ uvádí starostka města Jana Koukolová Petrová.

Arriva Morava pořídila pro Krnov dva nové nízkopodlažní autobusy IVECO (Urbanway a Crossway LE) a jeden nízkopodlažní elektrobus od českého výrobce SOR Libchavy (SOR EBN 10,5). „Do nových vozů jsme investovali 13,5 milionu korun,“ říká ředitelka Arrivy Morava Pavla Struhalová. „Každý rok najezdí naše autobusy v Krnově 280 tisíc kilometrů. Nově jsou všechny zdejší vozy nízkopodlažní. Usnadní to hodně cestování lidem na vozíku, seniorům i maminkám s kočárky.“

„Že budou v Krnově všechny autobusy MHD bezbariérové, je další posun k lepšímu životu pro vozíčkáře, kteří se denně musejí potýkat se spoustou překážek. Vedle problematického nástupu do vlaků nebo autobusů to jsou třeba vyvýšené okraje u přechodů pro chodce, díry v chodnících, jeden nebo více schodů do budov prodejen a lékařů. Proces odstranění bariér je stále pomalý. Proto skutečnost, že autobusy MHD budou nízkopodlažní, kvituji s povděkem. Určitě vozíčkářům usnadní pohyb po městě,“ říká Lenka Šteflová Adámková, maminka Anetky upoutané na invalidní vozík. 

Systém pro nevidomé

Speciální systém pro nevidomé, kterým jsou nově všechny autobusy krnovské MHD vybaveny, pomůže

lepší orientaci slabozrakých a nevidomých při cestách po městě. Tito lidé mají zvláštní zařízení, které mohou stisknout při příjezdu autobusu na zastávku a ten jim nahlas oznámí číslo linky a směr, kam dále pokračuje.

Platební karta místo hotovosti

Ve všech autobusech je nově možné u řidiče platit všemi typy bezkontaktních platebních karet, které vydávají banky. Cestující už nemusí hledat v kapse drobné, stačí pípnout kartou a odbavit se bezhotovostně. Každý autobus bude označen samolepkou u předních dveří, která cestující na tuto možnost platby upozorní. Loni v září byl touto technologií zkušebně vybaven jeden autobus, testovací provoz se osvědčil, a proto Arriva společně s městem rozhodla o rozšíření čteček platebních karet do všech krnovských autobusů. I nadále mohou lidé samozřejmě využít i bezhotovostní platby bezkontaktními čipovými kartami ODISKA.

O víkendech téměř kompletní elektrický provoz

Do provozu v Krnově zasáhne i druhý elektrobus, který Arriva na severu Moravy provozuje. V pracovní dny bude nasazen na příměstské linky v okolí Krnova a o víkendu bude jezdit na trasách místní MHD. Dva elektrobusy tak o víkendu ve městě zastanou převážnou část práce dieselových autobusů. „Další dva elektrobusy provozuje Arriva v Praze, kde zajišťují spojení mezi multifunkčním areálem BB Centrum a stanicí metra Budějovická v Praze 4,“ doplnila Pavla Struhalová.

TZ Arriva s úpravami redakce

Podobné články