Menu

Dvojité výročí trolejbusů v Plzni

Trolejbusovou dopravu v Plzni zahajovaly trolejbusy Škoda 3 Tr. (zdroj: PMDP)
Trolejbusovou dopravu v Plzni zahajovaly trolejbusy Škoda 3 Tr. (zdroj: PMDP)
Stáhnout PDF
Nezařazené
09. 04. 2016 09:04
Redakce
1 minuta čtení

V sobotu, 9. dubna uplynulo 75 let ode dne, kdy v Plzni poprvé vyjely do ulic trolejbusy. Letošní rok si zároveň připomíná Plzeň i 80. výročí zahájení výroby trolejbusů ve Škodovce.

Trolejbusovou dopravu v Plzni zahajovaly trolejbusy Škoda 3 Tr. (zdroj: PMDP)

Ve středu 9. dubna 1941 se začala psát historie nejmladšího dopravního prostředku plzeňské městské dopravy, ale zároveň nejstaršího fungujícího trolejbusového provozu na našem území. V Plzni vyjel za zastávky u Městských lázní první trolejbus na lince „A“ směrem k Doubravce. Po několika týdnech ji doplnila linka „H“ k Ústřednímu hřbitovu. Trolejbusy tak nahradily autobusy na nejvytíženějších a zároveň nejvíce kopcovitých linkách. Postupně se trolejbusy rozšířily do většiny plzeňských předměstí a dnes spolu s tramvajemi tvoří páteř plzeňské MHD. Trolejbusový provoz v Plzni patří mezi nejmodernější provozy na světě, kromě pravidelně omlazovaného vozového parku disponují zbrusu novou technickou základnou a kvalitní trolejovou i napájecí sítí.

Oslavy dvojitého výročí se budou konat v sobotu 18. 6. 2016 od 10 do 18 hodin v prostorách DEPO2015 v Presslově ulici v Plzni. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu vozů od historických po současné, jízdy historickými vozy, výstavu fotografií, zajímavé přednášky, soutěže a další doprovodný program.

Prvními nízkopodlažními vozy v Plzni byly vozy škoda 21 TrACI. Dopravce jich pořídil celkem 18. (foto: Libor Hinčica)

„Momentálně jsou přípravy oslav v plném proudu a největším lákadlem bude určitě představení historických trolejbusů,“ říká Kateřina Fránová, tisková mluvčí PMDP, a dodává: „K vidění nebudou jen naše Škoda 9 Tr a 15 Tr, ale například i trolejbusy Škoda 6 Tr a T11 zapůjčené z Brna nebo trolejbusy Škoda 8 Tr a Tatra T 400 zapůjčené z Prahy. Návštěvníci si tak budou moci doslova osahat celou historii trolejbusové dopravy od 40. let po současnost. Pro ty odvážnější budou připraveny zkušební jízdy autobusem přímo v areálu DEPO2015.“

TZ PMDP

 

Podobné články