Menu

První tramvaj Citadis pro pouštní město

Vizualizace tramvaje Citadis v ulicích města Ouargla v Alžísku. (zdroj: Alstom) 
Stáhnout PDF
Nezařazené
29. 12 2016 08:55
Redakce
3 minuty čtení

Podnik Cital v Alžírsku, který je společným závodem francouzského Alstomu a alžírských společností Ferrovial a Enterprise Métro d’Alger (EMA), předal před Vánoci první tramvaj Citadis do města Ouargla v Alžírsku pro místní nový tramvajový systém. Slavnostní předání vozidla budoucímu provozovateli se konalo ve vozovně budoucího tramvajového provozu dne 22. 12. 2016.  

Vizualizace tramvaje Citadis v ulicích města Ouargla v Alžísku. (zdroj: Alstom) 

Město Ouargla má dnes okolo 135 000 obyvatel (v rámci širší aglomerace se hovoří o necelých 200 000), a ačkoli geograficky leží spíše ve střední části Alžírska (a nadto blíže severu), uvádí se zpravidla, že se město nachází v jižní části státu. Důvodem je skutečnost, že velkou část rozlohy Alžírska tvoří neobyvatelná poušť, takže jižněji než Ouargla leží jen minimum sídel (ačkoli nelze říci, že by zde nebyla vůbec žádná). Samotná Ouargla patří mezi nejteplejší místa na zemi, takže tramvaje, jejichž uvedení do provozu se zde plánuje, se budou muset potýkat s extrémními podmínkami.

Plánovaná linka bude dlouhá 10 km a bude se na ní nacházet celkem 16 stanic. Tramvaje by měly na své trase propojit historickou část města (El Ksar) s jeho centrem a novou městskou zástavbou (Hai Nasr). Očekává se, že do provozu bude linka uvedena na konci roku 2017. Pro provoz bylo objednáno celkem 22 vozidel Citadis vyráběných přímo v Alžírsku ve společném podniku Cital. Ten byl založen již v roce 2010 a dodávány z něj jsou od roku 2015 tramvaje pro vybrané provozy v Alžírsku (psali jsme o něm zde).

Tramvaje Citadis (vyrobené jak ve Francii, tak v Alžírsku) bychom dnes nalezli ve městech Alžír, Constantine a Oran (v součtu jde už o 98 vozů), dále by pak měly být dodány do nových provozů ve městech Sétif, Sidi Bel Abbès, Mostaganem a námi zmiňovaného města Ouargla, jež si objednalo verzi o délce 44 m. Do roku 2020 se očekává, že v Alžírsku bude existovat celkem 11 tramvajových systémů, přičemž ještě v roce 2010 nebyl v této africké zemi ani jeden.

„Jsme potěšeni, že můžeme s našimi partnery pracovat na tak významném projektu, který poskytne obyvatelům města Ouargla komfortní, přístupnou a ekologickou veřejnou dopravu, jež bude perfektně integrovaná do ulic města. Díky podniku Cital má Alstom lepší přehled o potřebách alžírských měst,“ uvedl při příležitosti předání prvního vozidla do Ouargly Henri Bussery, výkonný ředitel společnosti Alstom Algérie.

S ohledem na extrémní podnebí musely být tramvaje Citadis pro Ouarglu oproti vozidlům, jež můžeme znát například z francouzských měst, značně upraveny. Řada komponentů byla požadována v provedení, které umožní bezproblémový provoz i v teplotách až 49 °C. S ohledem na intenzitu slunečních paprsků budou okna vozidel vybavena ochranným filtrem proti slunci, zesílena musí být klimatizace salónu cestujících i řidiče a ohled se musí brát u většiny dílů (zejména u elektrické výzbroje a brzdového systému) také na vysoké množství prachu a písku, které jsou přítomny ve vzduchu. 

Podobné články