Menu

Nové metro pro Lyon dodá Alstom

Současná podoba jednotek metra na trase B v Lyonu. (foto: Ing. Filip Jiřík)
Současná podoba jednotek metra na trase B v Lyonu. (foto: Ing. Filip Jiřík)
Stáhnout PDF
Nezařazené
28. 10 2016 11:49
Redakce
2 minuty čtení

Domácí Alstom uspěl v tendru na dodávku nových souprav metra pro systém podzemní dráhy v Lyonu. Celkem má francouzský výrobce dodat do Lyonu 30 jednotek v celkové hodnotě 140 mil. euro. Navíc může dopravce využít následně opci na dodání dalších až 18 souprav.

Současná podoba jednotek metra na trase B v Lyonu. (foto: Ing. Filip Jiřík)

Metro v Lyonu bylo oficiálně uvedeno do provozu v roce 1978 (část dnešní poněkud atypické trasy C ovšem byla spuštěna již v roce 1974). Dnes má systém celkem 4 linky (označené písmeny A až D) o celkové délce 32 km (z nichž zhruba 80 % je vedeno v podzemí). Denně systém přepraví okolo 740 000 cestujících. Na rozdíl od metra, na které jsme zvyklí například z Prahy, používá Lyon systém, který je nazývaný jako metro na pneumatikách.

Lyon poptával nyní nové jednotky pro trasu metra B. Vítězem tendru se stal Alstom, který má první čtyři vlaky dodat v průběhu roku 2019. Dodávka je součástí programu „Avenir Métro 2020“ (Metro budoucnosti 2020), která počítá se zvýšením přepravní kapacity na trasách A, B a D o zhruba 30 %.

Alstom dodává metra na pneumatikách pro (nejen) francouzské provozy dlouhodobě. Vývoj na nových jednotkách probíhá vzhledem ke zpětné vazbě dopravců takřka bez ustání, takže Lyon obdrží nikoli některou z variant, která je momentálně ve výrobním programu, ale zcela nové jednotky. Každá z jednotek bude dlouhá 36 m a zvládne přepravit až 325 pasažérů (při 4 os/m2). 96 % všech dílů na vozidle má umožňovat recyklaci. Soupravy budou vybaveny novým systémem elektrických brzd, LED osvětlením a dalšími zařízeními, které by se měly podepsat na nižší spotřebě elektrické energie (o zhruba 25 % v porovnání se současnou generací vozidel).

„Jsme poctěni, že jsme vyhráli tento kontakt pro SYTRAL (místní koordinátor integrovaného systému, pozn. redakce). Nová generace jednotek metra pro Lyon bude skutečnou výkladní skříní francouzských konstruktérů. Projekt reprezentuje technickou výzvu, jak se poprat s rostoucím počtem pasažérů v síti, a zároveň poskytnout bezkonkurenční spolehlivost služby. Tento nový kontrakt je důkazem schopnosti Alstomu poskytnout odzkoušené, otestované a na míru ušité produkty, jež budou odpovídat specifickým potřebám klientů,“ uvedl mj. prezident společnosti Alstom ve Francii. Doplňme, že na vývoji a výrobek jednotek pro Lyon se bude podílet celkem 6 závodů Alstomu ve Francii.

Podobné články