V Ostravě byla dokončena první tramvaj pro Tallinn

Ostravská společnost Ekova Electric dokončila modernizaci první tramvaje typu KT6T pro dopravce TLT Tallinn. V Ostravě-Martinově se tramvaj nacházela od srpna 2016 do poloviny června letošního roku. Veškeré práce na vozidle realizuje zmíněná společnost Ekova Electric, která tak ale činí dodavatelsky pro firmu Cegelec a. s. Ta celou zakázku zastřešuje a pro tramvaje dodává novou elektrickou výzbroj.

První vůz KT6T po modernizaci v Ostravě na silničním trajleru. (foto: Cegelec a. s.)

Celkem by mělo být v ČR zmodernizováno na základě uzavřené smlouvy 12 vozů typu KT6T, které vznikly v minulosti rekonstrukcí původně v Československu vyráběných tramvají Tatra KT4. Zásadním prvkem této rekonstrukce bylo dosazení středního nízkopodlažního článku (v letech 2001–07). V rámci další omlazovací kúry se tramvaje dočkají kompletní opravy, která byla spojena také s výměnou elektrické výzbroje za úspěšný typ TV Progress. Mimoto budou vozy KT6T vybaveny také silnějšími motory o výkonu 54 kW a novou brzdou. V rámci modernizace jsou tramvaje nově lakovány do barev, které vycházejí z barevného řešení nízkopodlažních vozidel CAF Urbos AXL.

Tramvaj KT6T pro Tallinn obdržela nejen novou elektrickou výzbroj, ale také nové barevné schéma vycházející z vozů CAF Urbos AXL. (foto: Cegelec a. s.)

Kromě 12 „ká té šestek“, z nichž první (ev. č. 123) byla k zákazníkovi odeslána ve středu 14. 6. 2017, má v Ostravě proběhnout i modernizace dvou tramvají KT4, kterých se ale nebudou týkat výměny motorů a brzd. Celkem tak má Cegelec ve spolupráci s Ekovou Electric pro hlavní město Estonska modernizovat 14 vozů. Celková hodnota kontraktu činí cca 12 mil. €.