Nový Jičín převzal do provozu elektrobusy

Další město České republiky se může pochlubit nasazením elektrobusů do svého systému MHD. Tři vozy SOR EBN 9,5 byly 5. 12. 2017 předány do provozu v Novém Jičíně.

Elektrobus SOR EBN 9,5 pro Nový Jičín v líbivém tmavě červeném nátěru. (foto: redakce)

Městskou dopravu v Novém Jičíně přebíralo v roce 2006 město od původního provozovatele Connex Morava. Zavedlo nové zastávky, systém značení linek a pořídilo i nové autobusy SOR. Jako provozovatel byl ustanoven městský podnik Technické služby města Nový Jičín. Od něj se změnou jízdních řádů v prosinci 2017 převezme dopravu opět soukromý subjekt – Arriva Morava. Ta pro provoz na linkách MHD pořídila po dohodě s městem ze svých prostředků mj. 3 elektrobusy.

Pohled do interiéru vozidla SOR EBN 9,5 pro Nový Jičín. (foto: redakce)

K jejich předání došlo dne 5. 12. 2017, přičemž ještě ten stejný den se mohli jedním z elektrobusů svézt první cestující, a to v rámci vypravení „Mikulášského autobusu“. Ten byl vypraven na okružní trasu městem od zastávky na ulici Tyršova před městským úřadem ve 20minutovém intervalu s prvním odjezdem v 15:00 a posledním v 16:20. Svezení elektrobusem bylo pro pasažéry zdarma.

Pohled zezadu na elektrobus od SORu pro Nový Jičín. (foto: redakce)

Elektrobusy SOR EBN 9,5 byly vyhotoveny, jak už je pro řadu vozů EBN typické, ve faceliftovaném provedení s designem doc. Ing. arch. Patrika Kotase. Vnější lak elektrobusů je ve shodě s dříve provozovanými městskými autobusy červený. V interiéru byla použita podlaha s dekorem dřeva a polstrované sedáky se zeleným čalouněním se speciální antibakteriální úpravou.

Libor Hinčica