Pražský kinobus bude promítat filmy o tramvaji T3

Praha si letos připomíná 55 let od začátku provozu legendárních tramvajových vozů T3. Na pátek 28. 7. 2017 proto připravil pražský DP speciální promítání tzv. Kinobusu, který u u Smíchovského nádraží představí „té trojku“ ve 3 nových filmech. Navíc nabízí možnost svézt se nejstarším dochovaným vozem T3 ev. č. 6102.

Vůz T3 ev. č. 6102 je fakticky první sériově vyrobenou "té trojkou". (zdroj: Wikipedia.org)

Koncem března začala jezdit nostalgická linka číslo 23, na kterou jsou nasazovány vozy v dobové úpravě z 80. let dvacátého století. U této příležitosti byla jedna z moderních tramvají 15T pojmenována po legendárním designérovi tramvají T3 Františku Kardausovi. Nyní mají vozy T3 i vlastní filmy.

V letech 2016 a 2017 Dopravní podnik natočil tři filmy, které přibližují dlouhý život těchto tramvají v pražských ulicích. Film „Jeden den s tramvají T3“ je unikátní zpovědí dlouholetého řidiče Josefa Fischera. Kontrolní prohlídkou, kterou v současnosti vozy T3 procházejí po osmi tisících odjetých kilometrech, provede diváky film „Údržba tramvají T3“. Třetí film pod názvem „Nejen historie tramvají T3“ asi není zapotřebí více s ohledem na název představovat.

Všechny tři filmy mohu lidé poprvé zhlédnout veřejně v rámci mimořádného promítání letošní tour Kinobusu. Ještě předtím je navíc možné využít nabídku k jízdě historickým vozem T3 ev. č. 6102 z muzea pražské MHD. Tramvaj, která v rámci výroby měla být tzv. předsunutým vozem (vyrobeným v jistém předstihu před ostatními vozy první série) se nakonec podařilo dokončit téměř současně se sériovými vozy, a proto se o ní dnes obvykle hovoří jako o prvním sériovém voze následujícím hned po prototypu, který se do dnešních dnů bohužel nedochoval. Tramvaj v rámci promítání sveze cestující zdarma ze smyčky Smíchovské nádraží do Hlubočep a zpět. Zájemci o svezení se však musí předem zaregistrovat, a to od od 18:30 přímo u Kinobusu. Samotné jízdy budou probíhat v půlhodinovém intervalu od 19:00 do 20:30 hod.

Projekce filmů začne rovněž v tramvajové smyčce Smíchovské nádraží. Zahájí ji krátká beseda s režisérem filmu „Jeden s tramvají T3“, projekce pak začne přibližně ve 21:10.

Redakce za použití TZ DPP