Liberecká EVO2 změnila háv, připomíná kulaté výročí MHD

V pátek 2. června 2017 vyjela do ulic tramvaj EVO 2 ev. č. 84 v reklamním polepu s upoutávkou na letošní výročí 120 let provozu libereckých tramvají. Samotné oslavy se uskuteční v sobotu 26. srpna.

Liberecký vůz EVO2 je dosud jediným vozem svého typu. Z fotografie je dobře patrná imitace "vousu" typického pro vozy typu T2. 

Celovozový polep výrazně pozměnil podobu této původně barevně nepříliš výrazně řešené tramvaje. Stříbřitě šedý nátěr s černým čelem nahradila na čelech červená s krémovými plentami a bílou oblinou střechy. Na čele vozu vyniká imitace „fousu“ s jedním reflektorem po vzoru tramvají T2 jako připomínka k jejich šedesátému výročí provozu. Boky vozu tvoří černobílé snímky s kolorovanými libereckými tramvajemi z jednotlivých etap provozu spolu s informací o stodvacátém výročí provozu libereckých tramvají. Zároveň zde lze nalézt i upozornění na třicáté výročí místního tramvajového spolku Boveraclubu.

Pohled na polepený vůz z levé strany. 

Na straně dveří odpředu jsou snímky prvního libereckého vozu č. 1 z roku 1897 u divadla, vozu č. 15 z roku 1904 na Malém náměstí a tramvajové soupravy s vozem č. 34 z roku 1929 v Lidových sadech. Na levém boku je pak znázorněn vůz č. 37 z roku 1940, taktéž v Lidových sadech, vůz 6MT č. 57 z roku 1953 ve Fügnerově ulici, T2 č. 13 z roku 1960 na Rybníčku a T3R.PLF č. 46 z roku 2005 u vozovny. Na oblině střechy jsou vyznačeny nejdůležitější milníky libereckých tramvají.

Detail jednoho z "mobilboardů" na bočnici. 

Severočeské muzeum v Liberci připomene výročí výstavou „120 LET LIBERECKÝCH TRAMVAJÍ“, kterou zahájí vernisáž 14. června v 17:00 a potrvá až do 24. září. Největší akcí pro veřejnost pak bude Den otevřených dveří ve vozovně tramvají, který je připravován na sobotu 26. srpna. V den výročí, tedy v pátek 25. srpna se předpokládá nasazení některých historických vozidel na linkách MHD jako upoutávka na akci. Kromě vozovny budou moci zájemci navštívit v podobě komentovaných prohlídek i garáže autobusů. Provoz historických tramvají bude komplikovat výluka tramvajové tratě do Lidových Sadů, úzkorozchodné tramvaje proto budou v provozu na trati do Vratislavic. Očekává se  také návštěva několika historických autobusů a jejich provoz na zvláštních linkách.

Text a foto: Zdeněk Mazánek

Pohled na vůz EVO2 zezadu.