Prodloužení linky A ve Strasbourgu již s cestujícími

Dne 23. 4. 2016 bylo uvedeno do provozu prodloužení tramvajové linky A ve francouzském Strasbourgu. O zavedení provozu na novém úseku o délce cca 1,8 km na konečnou Illkirch-Graffenstaden v sousedním městě (jižně od Strasbourgu) jsme informovali již v našem článku v lednu 2016. Tehdy ovšem zajížděly tramvaje na nový úsek jen v rámci zkušebního provozu bez cestujících. Teprve nyní – po více než třech měsících – bylo možné zahájit běžný provoz s cestujícími.

Dodavatelem nových tramvají pro Strasboug je francouzský Alstom. (foto: Ing. Filip Jiřík)

Dodavatelem nových tramvají pro Strasboug je francouzský Alstom. (foto: Ing. Filip Jiřík)

Připomeňme, že výstavba nového úseku trvala celkem 2,5 roku a spolkla okolo 37 mil. €. Většinu uhradila Eurometropole Strasbourg (tzv. Velký Strasbourg), která kromě samotného Strasbourgu zahrnuje také nejbližší města a sídla v okolí na francouzské straně hranice. Z rozpočtu této správní oblasti putovalo na stavbu trati 29 mil. €. Centrální vláda v Paříži pak projekt podpořila 5,3 mil € a chybějících 1,5 mil € poskytla místní vláda oblasti Bas-Rhin.

Nový úsek je zajímavý částečně jednokolejným vedením v oblasti Illkirch-Graffenstadtu. Na stavbě se podílela významnou měrou společnost Alstom, která by měla v nejbližší době dodat také nová vozidla Alstom Citadis 403.