České tramvaje v Oklahomě jezdit nebudou – Inekon byl nahrazen místním výrobcem

29. září 2015 bylo oznámeno, že české tramvaje Inekon Trio zamíří do amerického města Oklahoma, které hodlá vybudovat svůj nový tramvajový systém. Vítězství české společnosti ale cestu k dodávkám vozidel nakonec neotevřelo. Firma totiž nebyla schopná zajistit požadované finanční garance.

Tramvaj Liberty od výrobce Brookville Equipment Corp v Dallasu. (zdroj: Brookville Equipment Corp)

Tramvaj Liberty od výrobce Brookville Equipment Corp v Dallasu. (zdroj: Brookville Equipment Corp)

Inekon byl tím ze hry o nové tramvaje vyloučen a novým dodavatelem byla zvolena firma Brookville Equipment Corp, která nabízí své tramvaje s obchodním jménem Liberty, přičemž v provozu jsou od roku 2015 pouze dva vozy v Dallasu. Společnost, která se v minulosti věnovala mj. modernizaci starších tramvají a stavbě replik historických tramvají, skončila v tendru pro Oklahomu s částkou 24,9 mil. dolarů za dodávku 5 vozidel druhá. Inekon nabízel cenu o 2,9 mil. dolarů nižší. Není to přitom poprvé, kdy americká firma nahradila tu českou, ačkoli byl Inekon již vyhlášen vítězem tendru. Obdobná situace se odehrála nedávno také v Detroidu.

Nové tramvaje Liberty by měly být dodávány v průběhu října 2017 až května 2018. Stejně jako české tramvaje, mají být i ony vybaveny bateriemi pro pojezd na baterie, a to především kvůli mostům, pod nimiž má nová tramvajová trať projíždět a které mají nízkou výšku (okolo 4 m). Baterie přitom budou mít jenom dvouletou záruku.  

Kromě pěti objednaných vozů se přitom může Brookville Equipment Corp těšit také na možné využití opce, a to na celkem 6 vozidel. Tyto tramvaje Oklahoma nejspíš v dohledné době objedná, protože původní projekt linky byl o 3,6 km prodloužen (na 11,1 km). Zahájení stavby tzv. modré linky se předpokládá ještě v letošním roce, otevření pak v polovině roku 2018.