Skupina Arriva mění barvy i logo. Změny se budou týkat i českých autobusů

Dopravce Arriva (člen skupiny Deutsche Bahn) přistupuje k zásadní změně vizuálního stylu. Současné barvy by měly být postupně nahrazeny novou kombinací, která pracuje s odstínem světle modré barvy a doplňkovou bílou barvou. V zahraničí se na některých autobusech objevila jako doplňková i tmavě modrá barva, ta by se však nakonec neměla dočkat plošného rozšíření. Mimoto má firma i nové logo.   

Read More

Přibude v Praze další systém metra?

Současná síť pražského metra zahrnuje tři trasy (A, B, C) a přípravy dlouhodobě běží také na v projektování čtvrté trasy D. Dnes byl novinářům v rámci tiskové konference představen v Praze na Karlově náměstí ideový záměr tzv. Metra S. Nejedná se však o pátou trasu pražské podzemní dráhy ve smyslu klasického metra, ale o podzemní vedení železničních tratí skrze centrum Prahy.

Read More

Vitjaz'-M – tramvaj, která dobyla Moskvu

Hlavní město Ruské federace tento rok zahájilo mamutí obnovu svého tramvajového vozového parku, která bere dech. Za pouhého půl roku už přišlo do Moskvy okolo 90 článkových tramvají a do roku 2019 jich má být dodáno celkem 300. Všechna vozidla budou téhož typu 71-931M, který je však více znám pod tržním názvem Vitjaz'-M (Витязь-М).

Read More

Nová tramvaj Tatra-Jugu na zkouškách

Prototyp nové, částečně nízkopodlažní tramvaje s označením K-1M6 z produkce ukrajinského podniku Tatra-Jug (Татра-Юг), o kterém jsme již informovali v květnu t. r., zamířil tento týden za účelem jízdních zkoušek do města Kamjanske (Кам'янське; do poloviny roku 2016 Dněprodzeržinsk). 

Read More

Trolejbusům a tramvajím se v Chabarovsku nedaří

Ve městě Chabarovsk ležícím na Dálném východě vystavěli s příchodem 21. století nové trolejbusové tratě, jenže dnes po nich téměř nic nejezdí. Stav místní tramvajové sítě také není zářivý. Provozovatel obou těchto druhů MHD dokonce před nedávnem vyhlásil bankrot. Jaký bude další osud tamní ekologické dopravy? 

Read More

Meziměstská trolejbusová trať Machačkala – Kaspijsk dokončena

Při pobřeží Kaspického moře byla letos po několika letech výstavby dokončena meziměstská trolejbusová trať vedená z Machačkaly do sousedního Kaspijsku. Její celková délka činí zhruba 15 km. Slavnostní otevření dostavěné trati proběhlo v únoru tohoto roku. 

Read More

Iveco představí v Belgii plynový Crossway

Iveco Bus prozradilo jednu ze svých novinek pro nadcházející veletrh Busworld, který se uskuteční v belgickém Kortrijku mezi 20. a 25. říjnem 2017. Veřejnost by se zde měla poprvé oficiálně seznámit s autobusem Iveco Crossway (modelem vyráběným ve Vysokém Mýtě), který bude poháněn stlačeným zemním plynem. Tisková zpráva výrobce rozeslaná novinářům pojmenovává nový model jako Crossway Low Entry Natural Power.

Read More

První sovětský trolejbus ZiU-9 v České republice

Nejslavnější trolejbus sovětské (a později ruské) výroby ZiU-682, jenž je všeobecně známější pod pojmenováním ZiU-9 (které však fakticky nesl jenom prototyp), je v České republice. Plány na import těchto vozů ze Sovětského svazu do Československa v 70. letech padly, a tak se na naše území dostává první „ziučko“ až v roce 2017.

Read More