První fotografie! Nový český trolejbus – Ekova Electron 12T

Ostravská firma Ekova Electric dokončuje v těchto dnech výrobu svého prvního trolejbusu. Ten je postaven na platformě modelu Ekova Electron, který byl původně vyvinut jako elektrobus. Elektrobusy dodává česká firma ve spolupráci se zahraničními partnery do Německa a Švédska (podrobně viz ČsD 5/2016).

Read More

Městské autobusy MAN budou plnit bezpečnostní předpisy ECE R66.02

Předpisy ECE R66.02 budou od listopadu 2017 povinné pro všechny autobusy tříd II, III (linkové a zájezdové) a B (do 22 sedících cestujících bez přepravy stojících pasažérů). Tato směrnice významným způsobem zpřísnila požadavky na pevnost karoserie v případě převrácení vozidla. Z tohoto důvodu přikročila celá řada výrobců již v předstihu k úpravám svých linkových a zájezdových autobusů tak, aby novým podmínkám na bezpečnost již vyhovovaly.

Read More

Autobusy Hellö rakouských drah končí, přebírá je FlixBus

Německá společnost FlixBus dál roste a téměř každý týden hlásí někde v Evropě zavedení linek do nových destinací či přidání spojů. Kromě vlastní expanze jí v rozvoji pomáhá také přebírání vybraných konkurentů. Od 1. 6. 2017 pohltí FlixBus autobusové spoje vedené pod značkou Hellö. Ty provozovala dceřiná společnost rakouských spolkových drah ÖBB - ÖBB Fernbus GmbH.

Read More

První elektrobus Škoda Perun zamíří na Slovensko

První elektrobus Škoda Perun 26 BB H od plzeňské Škody Electric začne sloužit na Slovensku. Po dodávkách vozidel do Hradce Králové, Plzně a Třince si jeden vůz objednal dopravce Arriva Nové Zámky pro provoz ve městě Šaľa.

Read More

Srbské autobusy v ČR

Od počátku roku se na českých silnicích objevilo několik autobusů srbského výrobce Feniksbus. Ten se soustředí na produkci malých autobusů postavených na podvozcích Iveco Daily. Aktuálně vyráběná řada minibusů je pojmenována jako Feniksbus FBI. K tomuto označení se přidávají další písmena, která blíže upřesňují, o jakou verzi se jedná.

Read More

Hyundai – new thinking, new trams?

Nedávno jsme informovali o tom, že Varšava vypsala tendr na dodávku až 213 nových tramvají, přičemž původní termín podání nabídek musel být několikrát odsunut. Poté, co byl ze stolu smeten protest Alstomu Konstal, došlo nakonec k podání nabídek až dne 19. 5. 2017. Otevření obálek s nabídkami ovšem přineslo několik nečekaných překvapení.

Read More