Iveco Bus představilo nový Evadys

Nejen SOR Libchavy se mezi českými výrobci prezentoval novinkou. Na stánku společnosti Iveco Bus se většina pozornosti točila tradičně na IAA pozornost kolem produkce tahačů a autobusy bychom na stánku napočítali všehovšudy tři, budeme-li počítat i elektrobus na bázi Iveco Daily. Jeden z vozů se však přece jen dočkal o něco větší pozornosti, když byl pod plachtou před zraky veřejnosti ukryt autobus, jenž získal obchodní jméno Iveco Evadys.

Nový Evadys nezapře svou příbuznost s Crosswayem. (foto: Libor Hinčica)

Ten se zcela odlišuje od staršího modelu téhož jména, jehož produkce byla ukončena v roce 2013. Nový Evadys staví na platformě Crosswaye, přejímá však některé části (byť modifikované) ze zájezdového Magelysu. Z hlediska zaměření na trh je zamýšlen jako tzv. Kombibus, tedy autobus, který lze v závislosti na výbavě používat jako vozidlo pro linkovou, zájezdovou i speciální dopravu. Řešení vozidla umožňuje velké množství různých variant dle preferencí jednotlivých klíčových trhů. Z tohoto důvodu se plánujeme věnovat Evadysu podrobněji v některém z nejbližších vydání tištěného časopisu, kde bychom čtenářům rádi nový produkt představili blíže.

Pohled do interiéru vozu. (foto: Libor Hinčica)

V této chvíli se jen podívejme na vystavený vůz na veletrhu IAA v Hannoveru, kde se prezentuje 13m varianta (přesněji jde o 12 962 mm) se šířkou 2 550 mm a výškou 3 460 mm, která je vybavena motorem Iveco Cursor 9 o výkonu 294 kW. Vůz je vyhotoven v méně obvyklém provedení s dvěma jednokřídlými dveřmi, z nichž druhé jsou situované v zadní části vozu (až za druhou nápravou), což umožňuje vytvořit neobvykle velký prostor pro zavazadla. Autobus nabízí celkem 55 míst k sezení (+1 místo průvodce a 1 místo řidiče). Toaleta v tomto provedení užita není, u prvních dveří se však nachází malý kávovar.

Zadní pohled na nový Evadys. (foto: Libor Hinčica)

Česká odborná veřejnost se bude moct s novým vozidlem poprvé seznámit (pomineme-li únik fotografií autobusu ještě před slavnostní prezentací) na veletrhu Czechbus v listopadu 2016 V Praze.

Při vstupu do autobusu je nutné překonávat několik schůdků. (foto: Libor Hinčica)