Nahlédněte s námi do budoucnosti - Mercedes-Benz Future Bus

Dne 18. 7. 2016 představil Mercedes-Benz (potažmo EvoBus) v nizozemském Amsterdamu zajímavou technickou novinku – autobus pojmenovaný jako Mercedes-Benz Future Bus. Jak už anglické pojmenování prozrazuje, mělo by se jednat o autobus budoucnosti. Jeho testování probíhá (bez cestujících) na lince BRT systému (Bus Rapid Transit) v Nizozemsku, která spojuje amsterdamské letiště Schiphol s městem Haarlem. S téměř 20 km délky jde o nejdelší BRT systém v Evropě.

Mercedes-Benz Future Bus na propagačním snímku výrobce. (foto: EvoBus)

Mercedes-Benz Future Bus na propagačním snímku výrobce. (foto: EvoBus)

Mercedes-Benz Future Bus je postavený na platformě vozu Mercedes-Benz Citaro o délce 12 m. Vozidlu však byly propůjčeny zcela nové futuristické křivky karoserie i interiéru, kde významnou roli hraje také hra s osvětlením vozidla, jež zdůrazňuje designerské křivky. Do sériové výroby se ale Future Bus nechystá. Jeho hlavní úlohou je představení technických vymožeností, které by se mohly stát součástí cestování veřejnou dopravou v následujících letech, ať již budeme hovořit o netradičním uspořádání dveří, interiéru nebo bezdrátovém nabíjení elektronických zařízení.

Mercedes-Benz Future Bus - netradiční autobus na testech v Nizozemsku. (c) EvoBus

Hlavní pozornost je ale věnována možnosti autonomní jízdy. Vozidlo je vybaveno několika kamerami a radary, které snímají trasu a dokáží rozeznávat překážky, dopravní značení, zastávky i semafory. Díky tomu je celá jízda řízena počítačem. Řidič ovšem za volantem stále sedí, neboť provoz je testovací, a tak musí existovat v zabezpečení systému pojistka v podobě člověka.

Netradiční uspořádání interiéru vozu Future Bus. (foto: EvoBus)

Netradiční uspořádání interiéru vozu Future Bus. (foto: EvoBus)

Očekává se, že autobus, jež byl naplněn souborem nejrůznějších technologií, by mohl sloužit pro testování funkčnosti jednotlivých zařízení, která by se mohla postupně objevovat i v sériové výrobě jako doplňky stávající výbavy pro zlepšení bezpečnosti provozu. Všechna by ale měla fungovat jako pomocníci řidiče, jeho práci by prozatím i přes sofistikovanost nového systému nahrazovat neměla. Bližší popis vozu Mercedes-Benz Future Bus plánujeme přinést v čísle 3/2016, jehož vydání je plánováno na druhou polovinu srpna.

Výměna cestujících je zajištěna skrze dvoje dvoukřídlé dveře uprostřed karoserie. (foto: EvoBus)

Výměna cestujících je zajištěna skrze dvoje dvoukřídlé dveře uprostřed karoserie. (foto: EvoBus)