Nové článkové autobusy Solaris Urbino 18 pro České Budějovice

Dopravní podnik města České Budějovice převzal dne 3. 12. 2015 do svého vozového parku tři nové přírůstky v podobě autobusů Solaris Urbino 18. Autobusy, jež obdrží ev. č. 175–177, obnovují flotilu velkokapacitních vozů. V minulosti pořídila jihočeská metropole celkem 6 autobusů polského výrobce (3 ve 12m a 3 v 15m verzi). Poslední z autobusů byl však dodán v roce 2004, od té doby se vozidla s karoserií vyrobenou v polském Bolechowě objevila v Českých Budějovicích jen jednou, a to v podobě dvojice trolejbusů Škoda 27 Tr-Solaris, které využívají platformu článkových autobusů Urbino 18.

 Pohled na trojici nových přírůstků v autobusových garážích DPMČB. (foto: DPMČB)

Pohled na trojici nových přírůstků v autobusových garážích DPMČB. (foto: DPMČB)

Nové autobusy nabízejí 140 míst, z toho 40 pro sedící pasažéry. Jejich pořízení si vyžádalo částku 20,85 mil. Kč. Tradičně byly vozy dodány v celočerveném nátěru, který bude v nejbližších dnech doplněn o polepy dopravce. Ve výbavě je poprvé užita také klimatizace salónu cestujících. DPMČB přitom již v minulosti avizoval, že by tento prvek výbavy viděl rád v budoucnu na všech nově pořizovaných vozidlech. V interiéru nechybí LCD panely a zajímavostí jsou plnobarevné LED panely či systém automatického počítání cestujících založený na bázi infračervených senzorů.

Ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš k nákupu autobusů uvedl: „Průběžná obnova vozového parku autobusů a trolejbusů je velmi důležitá pro nás i naše cestující, kterým díky těmto novým vozům můžeme nabídnout vyšší kvalitativní standard. Věřím, že jej ocení a autobusy budou nám i jim dobře sloužit. V nákupech nových vozů budeme pokračovat i nadále – na příští rok plánujeme pořízení osmi autobusů a dvou trolejbusů. Na další obnovu vozového parku plánujeme využít evropské dotace.

Doplňme, že trojice nových přírůstků by měla na linky vyrazit v polovině prosince 2015.